Coś jakby mizeria ;)

Dziś znów będzie ogórkowo ;) Nie wszyscy lubią typową mizerię, bo nie lubią np. łowienia samych ogórków w śmietanie czy jogurcie. Niektórzy też nie lubią smaku samych ogórków. Znalazłam więc sposób na treściwszą i myślę, że smaczniejszą wersję ‘mizerii’.
 
IMG_6911
 

skład:
400g serka wiejskiego
1 średni ogórek zielony
1 średnia cebula dymka ze szczypiorem
ewentualnie szczypta pieprzu
ewentualnie sól
 
Przygotowanie:
 
Serek wiejski przerzucamy z opakowania do większej miseczki.
 
Myjemy ogórek, obieramy i przekrawamy wzdłuż, po czym kroimy na plasterki. Tak pokrojonego ogórka dorzucamy do serka wiejskiego.
 
Cebulę dymkę ze szczypiorkiem dokładnie myjemy. Cebulę odkrawamy od szczypioru, odkrawamy korzonek, przekrawamy ją na pół i kroimy na plasterki. Natomiast sam szczypiorek kroimy na drobno. Szczypiorek możemy dodać do mizerii cały lub tylko połowę, od jego ilości będzie zależała ostrość mizerii. Pokrojoną cebulę i szczypiorek również dorzucamy do serka.
 
Wszystko ładnie mieszamy i tyle! Możemy ewentualnie dodać do smaku szczyptę pieprzu i soli. Piszę ewentualnie, bo szczypiorek i cebulka dają ostrość, a serek wiejski sam w sobie jest słony, więc to już zależy od Was samych :)
 
Mam nadzieję, że i Wam będzie smakowało!
 
Taki rodzaj mizerii został wymyślony bardzo spontanicznie podczas przygotowywania posiłku :)
 
 
lubię spontany!


 

 
Ancia
Print Friendly, PDF & Email
  • Mizerii nie jadam, ale za to, serek wiejski podobny do tego, ale ze szczypiorkiem chyba z Lidla jadłam dzisiaj na obiad :) pyszności, oh… przypomniałaś mi tym postem i jutro chyba ponownie przejdę się do sklepu :) całuję mocno! A i danie wygląda naprawdę apetycznie :)

    • nam ta wersja spontanicznej mizerii zasmakowała hihihi i chyba już przy takiej zostaniemy :)