Napój na upalne dni!

IMG_6908  Skład:
 
ok. 1,5 l zimnej, ale nie schłodzonej wody
1 schłodzona cytryna
garść mięty
5 plasterków schłodzonego ogórka zielonego
 
  
Przygotowanie:
 
Do dzbanka wlewamy zimną wodę – my stosujemy do przygotowania tego napoju przefiltrowaną zimną wodę z kranu. Już od dawna pijemy wodę ‘różaną’, znaczy się z prosto z kranu, ale od niedawna mamy możliwość filtrowania tej wody dzięki dzbankowi z filtrem od firmy Dafi – ale dziś nie o tym mowa, będzie na ten temat osobny wpis.
 
 
Cytrynę najpierw sparzyłam gorącą wodą, odczekałam aż wystygnie i wsadziłam ją do lodówki na jakiś czas, aby się schłodziła. Następnie wyciągnęłam ją z lodówki, poturlałam lekko uciskając ją do podłoża i pokroiłam na ‘plasterki’ pozostawiając małe ‘piętki’ z miąższem cytryny. Po czym odcięłam nożem od ‘plasterków cytryny’ żółtą skórkę wraz z nadmiarem białej gorzkiej otoczki, wydłubałam nożem pestki i tak przygotowane ‘plasterki’ wrzuciłam do wody. Z ‘piętek’ cytryny wycisnęłam sok bezpośrednio do wody.
 
Garść świeżej mięty przepłukałam wodą, lekko zgniotłam palcami listki i wrzuciłam również do wody.
 
Ogórka zielonego umyłam wodą, schłodziłam w lodówce i odcięłam 5 grubych plasterków – również dorzuciłam je do napoju.
 
I tyle!
 
Tak przygotowany napój można pić natychmiast! Ja później nie wsadzam go do lodówki, gdyż woda w temperaturze pokojowej jest dla nas odpowiednia (byle nie trzymać na słońcu) – można ewentualnie dodać do tego kostki lodu.
 
Napój w upalne dni ‘znika’ w szybkim tempie, wypijany przez naszych domowników.
 
Gdy wypijemy wszystko, a zostanie nam w dzbanku ogórek, cytryna i mięta, to znów możemy dolać sobie do tego wody i w ten sposób mamy na szybko kolejny napój.
 
Ancia
Print Friendly, PDF & Email
  • Kurczę, dużo osób zachwala takie napojowe połączenie z ogórkiem. Chyba się w końcu muszę do tej opcji przekonać. :)

    • smak jest dość ciekawy i czuć w nim właśnie ogórek i pewnie przez to nie będzie to opcja dla każdego, ale kto wie może Tobie zasmakuje