Jak ustrzec się przed pożyczkami świątecznymi?

Kochani idą święta i już nie tak małymi kroczkami! Niestety wielu ludziom kojarzą się święta z porządkami, a szczególnie z większymi wydatkami zamiast cieszyć się z tych dni, które spędzimy z rodziną czy przyjaciółmi. Na porządki mogę poradzić tyle by robić je stale na bieżąco, a zobaczysz efekt swoich poczynań w postaci czystego mieszkania. Ważne jest by wszyscy domownicy o ten porządek dbali. To również dotyczy się wydatków, je również musicie zacząć kontrolować jeśli do tej pory tego nie robiliście!

Jak ustrzec się przed pożyczkami świątecznymi?

Poniżej wypisałam kilka dobrych i sprawdzonych rad:

1. Zapisujcie dochody stałe i dodatkowe wszystkich domowników.

2. Róbcie listę wydatków na dany miesiąc – przewidujcie w nich również niespodziewane wydatki i wydatki na przyjemności. Starajcie się planować tak wydatki by z każdego miesiąca móc coś odłożyć.

3. Na zakupy chodźcie z listą zakupów i skupiajcie się właśnie na niej. Wiecie klapki na oczy i nie rozglądać się na boki!

Przed kupnem danego produktu porównujcie ceny w różnych sklepach, może akurat znajdziecie tańszy jego zastępnik. Poza tym jeśli nie macie na tyle czasu (chociaż chodząc po sklepie to wygląda na to że go raczej macie) możecie porównać ceny również przez internet. Niektóre markety prowadzą sprzedaż internetową. Sprawdzajcie dokładnie ceny, zasady sprzedaży, koszty dostawy, a może okazać się, że taniej będzie Wam zrobić zakupy przez internet niż pójść czy pojechać do marketu, gdzie tracicie czas i dodatkowo pieniądze, bo przecież dojechać tam jakoś trzeba (o ile robicie zakupy w większych sklepach), a i omijacie kuszące promocje, które czasem promocjami są tylko słownie (polecam wpis co się może kryć za promocjami – klik).

4. Starajcie się nie brać pożyczek, rat, kredytów, kart kredytowych – tak łatwo się je bierze a tak trudno je spłacać. Można porównać to do nałogu.

5. Interesujcie się oprocentowaniami na Waszych kontach oraz opłatami pobieranymi za utrzymanie tych kont. Może okazać się, że w skali roku z konta znika dużo pieniędzy za nie tylko jego utrzymanie ale i dodatkowe usługi. Dlatego też pamiętajcie, że będąc stałymi klientami to Wy powinniście decydować, a nie bank – macie prawo wyboru i negocjacji! Zawsze można zmienić bank lub zmienić konto w tym samym banku.

jak ustrzec się przed pożyczkami świątecznymi

6. Nie pozostawiajcie domowych sprzętów w trybie czuwania – to te małe czerwone punkciki. Załóżcie odpowiednio bezpieczne listwy z wyłącznikiem i korzystajcie z nich.

Wyjmujcie ładowarki po zakończeniu ładowania.  Możecie się potem zdziwić dostając rachunki za prąd, że będą one wtedy niższe, jak miło się na to potem patrzy!

7. Ograniczenie, a najlepiej to rzucenie nałogu, który oprócz Twojej kieszeni również pewnie niszczą Wasze zdrowie i nerwy domowników. Tak wiem jak łatwo się mówi, a ciężko to zrobić! Przynajmniej spróbujcie!

8. Zróbcie porządek w swoich rzeczach. Zastanówcie się nad rzeczami, które nie używaliście przez bardzo długi okres. Zastanówcie się wspólnie czy są one Wam w ogóle potrzebne, jeśli nie to pozbądźcie się ich: podarujcie je komuś lub sprzedajcie do komisu lub online. Jest wiele możliwości, skoro nie używacie tych rzeczy to możecie również znaleźć dla tych rzeczy inne rozwiązanie np. inne nowe zastosowanie.

9. Nie marnujcie jedzenia! Pamiętajcie, że ciężko pracujecie by zarobić na ten przysłowiowy chleb!

10. Najlepszym rozwiązaniem na oszczędzanie pieniędzy to jest ich niewydawanie, ale jak wiemy żyć przecież jakoś trzeba.

***

Niestety tak to my ludzie już mamy, że często narzekamy na swój stan. Człowiek zawsze chce czegoś więcej i nie mówię tu tylko o pieniądzach. A jeśli chodzi o pieniądze to tak naprawdę im więcej zarabiamy tym nasze potrzeby się zwiększają, a bo to np. przydałby się nowy komputer, a bo to przydałby się lepszy telefon, a bo to każdy ma teraz lustrzankę, kupmy se lustrzankę! A bo to teraz takie modne, więc muszę to mieć, itd. itp. Wiem, wiem pieniądze dają poczucie bezpieczeństwa i bez nich ciężko żyć. Nie dajmy się jednak kochani zwariować i zwolnijmy trochę na obrotach, nasze zdrowie też jest również ważne!

Ancia

ZROBISZ NAM WIELKĄ PRZYJEMNOŚĆ UDOSTĘPNIAJĄC TEN TEKST DALEJ

 

 

Print Friendly, PDF & Email
(Visited 82 times, 1 visits today)