Jak obchodzę lany poniedziałek?

Pamiętam jak dziś, jak byłem dzieckiem, cały rok wyczekiwałem na lany poniedziałek.

 

jak obchodze lany poniedziałek

 

Na żadne święta nie czekałem z takim utęsknieniem jak właśnie na Wielkanoc. W końcu lany poniedziałek polega na laniu kobiet i co jest najlepsze to one nie tylko nie protestują, ale jeszcze dają w zamian jakieś fanty – przynajmniej tak się przyjęło w mojej rodzinie, no i czego tu nie lubić?

Z biegiem czasu jednak zacząłem dostrzegać inne rzeczy. Co roku zbieram się z moim bratem i ojcem w lany poniedziałek i odwiedzamy wszystkie kobiety w naszej rodzinie. Wkrótce mam nadzieję, że dołączy do nas również mój syn i w ten sposób dołączy do naszej tradycji trzecie pokolenie w tym jednym szlachetnym celu.

Dawniej było inaczej, częściej widywaliśmy się z pozostałą częścią rodziny. Wszyscy jednak po prostu dorośliśmy i założyliśmy swoje własne rodziny. Świat przyspieszył i żadne z nas nie ma już czasu na częste spotkania w szerszym gronie, nie licząc pogrzebów i ślubów, a u nas nie ma już kto się nawet ochajtać, no chyba że się doczekamy aż te najmłodsze pokolenie dorośnie! Niestety z biegiem czasu przestało się też urządzać i chodzić na urodziny rodziny. Rodzina się porozrastała i nie w sposób zapraszać jest wszystkich tak jak robiło się to kiedyś, dlatego też by odwiedzić kuzynostwo i ciotki zostaje pretekst jakim jest np. DYNGUS! I tutaj nie chodzi tylko o lanie wodą, ale szczególnie o odwiedziny, o przypomnienie się, że przecież ciągle jesteśmy rodziną!

Yśó

 

ZROBISZ NAM WIELKĄ PRZYJEMNOŚĆ UDOSTĘPNIAJĄC TEN TEKST DALEJ

 

Print Friendly, PDF & Email
(Visited 52 times, 1 visits today)