Czy warto przedłużać gwarancję na zakupiony sprzęt AGD i RTV?

Jakiś czas temu, dokładnie parę tygodni temu popsuła nam się lodówka. Psuć się zaczęła już w chłodne dni, ale w ostatnie upały awaria ta dała nam się najbardziej we znaki.

Lodówka  tania nie była, bo lodówki firmy Samsung wcale tanimi nie są. Okazało się, że programator na drzwiach zamrażarki ‘zaciął się’ i nie można było zmienić żadnej opcji, a także dźwięk otwartych drzwi’ ciągle dźwięczał, i w dzień i w nocy! To jeszcze nie wszystko! Lodówka ogólnie jest bezszronowa, a pomimo tego mała ilość szronu zaczęła się zbierać gdzieniegdzie i zaczęła bardziej mrozić do tego stopnia, że jedzenie było zalodzone.  Pewnego dnia z lodówki zaczęła wyciekać woda, czego wcześniej nigdy nie robiła odkąd ją mamy, czyli od prawie pięciu lat! Najbardziej jednak zdziwiłam się, że pomimo cieknącej wody lodówka nadal ‘chłodziła’. Na drugi dzień okazało się jednak, że 50% jedzenia w lodówce się zepsuło. Upalne dni dodatkowo zrobiły swoje! Na szczęście zostało nam jeszcze parę tygodni do końca zakończenia gwarancji. Zawsze byłam sceptycznie nastawiona do przedłużania gwarancji z dwuletniej na pięcioletnią, ale tym razem przy zakupie lodówki dostaliśmy przedłużoną gwarancję gratis, bo uparliśmy się na kremową ogromną lodówkę z zamrażarką na górze, a że była to wtedy ostatnia sztuka i stała na sklepie, to dostaliśmy pakiet ubezpieczeń (po negocjacjach). Lodówka była niesamowita, jedzenie mogło tam stać tydzień i było zdatne do spożycia! Niestety wszystko ma kiedyś swój koniec. W dzisiejszych czasach mówią, że nie warto naprawiać sprzętu, lepiej dołożyć i kupić nowy. Wiecie co, myślę, że to zależy od kwoty jaką wydaliśmy na daną rzecz. Wiadome jest, że jeśli kupiliśmy sprzęt za niewielką cenę, to nie warto wywalać za naprawę kupę kasy, ale jeśli jest to tylko możliwe naprawić go gwarancyjnie. Jest jeszcze opcja pogwaracyjna, czyli sprowadzasz serwis lub mechanika za opłatą, oni Ci sprawdzają sprzęt, a Ty po konsultacji z nimi próbujesz sobie ściągnąć daną część, którą należałoby wymienić. W sieci jest masa sklepów z częściami, np. części od Samsunga, możecie znaleźć tutaj http://www.czescisamsung.pl/.

Ja czasami mam takie wrażenie, że sprzęty AGD i RTV są programowane czasowo, że mają psuć się tego i tego dnia, najlepiej zaraz po gwarancji. WY macie też takie wrażenie? U nas nie tylko lodówka zaczęła szwankować, smatphone i lustrzanka też. Niedługo i auto musi pójść do naprawy.

Ancia

Print Friendly, PDF & Email
(Visited 423 times, 1 visits today)
 • Jakiś czas temu newsweek pisał o tym. Czy warto przedłużać gwarancje? Osobiście, również na lodówce przekonałam się, że nie, mimo dodatkowo wykupionego ubezpieczenia nie uwzględnili nam zgłoszenia którym było wgniecenia na drzwiach powstałe podczas transportu sprzętu z sklepu do klienta :-( Kup i daj zarobić a oni i tak rozważą twoje zgłoszenie negatywnie.

 • To jest bardzo ciekawe. Mi kiedyś pralka klęknęła dzień po zakończeniu gwarancji. Przypadek? :D haha
  A tak w ogóle coraz lepiej wygląda Wasz blog, oj gdybym miała odwagę przejść też na wordpressa.. :)

  • Dziękujemy, potaramy się by wszystkie fotki i linki działały, bo jeszcze to musimy ogarnąć :)

 • Ja ogólnie nie wierzę w te przedłużane gwarancje. Wolę wybrać producenta, którego towar jest droższy, ale robiony po to by służył, a nie po to by gwarancję przedłużać ;-)

  • Wiesz, ciężko powiedzieć w dzisiejszych czasach, że dany towar posłuży długo. Tego nie wiesz, dowiesz się w trakcie użytkowania. My poraz pierszy mieliśmy okazję wykupić ubezpieczenie na sprzęt i teraz okazało się, że wymienią nam lodówkę na nową :)

 • Ewa Jaros

  Ostatni akapit idealnie podsumowuje wszystko :D Też mam takie wrażenie, że sprzęty psują się jak zaprogramowane zaraz po upływie gwarancji. Ja korzystałam z takiej przedłużonej gwarancji w EasyProtect i korzystać będę, bo widzę, że były to dobrze zainwestowane pieniądze, które w sumie już mi się zwróciły. Często wygląda to tak, że jak poszukamy dobrej firmy i atrakcyjnej cenowo oferty to już po pierwszej naprawie wychodzimy na plus :) Na tą chwile mam wykupione gwarancje na telefon (narazie nic się z nim nie dzieje) i pralkę (zepsuła się i serwisant naprawił ją od razu na miejscu, więc poszło szybko). Przymierzam się do wymiany laptopa na nowszy model i też kupię rozszerzoną gwarancję :)

  • Na dzień dzisiejszy to większość co kupujemy, a chcemy by dłużej nam posłużyła, to wykupujemy gwarancję, ale wkurzające jest to, że sprzęty się tak szybko nagle psują.