Pani Próchnica okiem taty

Pani Próchnica okiem taty

15 października 2015 1 przez Nasza droga do

Epidemią współczesnego świata jest choroba, którą wedle statystyk boryka się 95 % naszych rodaków, niestety ja też do nich się zaliczam i jeśli wierzyć statystykom najpewniej Ty też. Nie jest to katar ani grypa, ale próchnica. Wbrew powszechnemu mniemaniu nie jest to stan permanentny, jest wyleczalny, ale niestety jest jak katar i lubi powracać. W odróżnieniu do kataru niestety niesie ze sobą dość dramatyczne reperkusje zdrowotne, ale również estetyczne. Wyobrażacie siebie człowieka bez dwóch górnych jedynek, patologia co nie!? Generalnie kompletny stan uzębienia jest wraz z uśmiechem naszą pierwszą wizytówką.

14848998042_edaa2a038c_k

A teraz troszkę faktów:

Próchnice powodują bakterie. W ustach mamy ok. 50 miliardów bakterii (Sporo, prawda? Nie liczyłem. Oparłem się na Wikipedia), oczywiście nie wszystkie odpowiadają za próchnice.

Na rozwój próchnicy nie mają wpływu woda, tłuszcze i białka.

Już współczesne 6 latki, a nawet jeszcze młodsze dzieci, borykają się z problemem próchnicy.

Mój ojciec 'nie wie co to dentysta’, tak zdrowe ma zęby. Ja muszę chodzić 2 razy w roku i bez borowania się nie obchodzi. Jak pomyśle co czeka naszych synów to aż mi jest ich szkoda.

A teraz ciekawostka! Szkoda, że nie wiedziałem tego wcześniej. Wiecie, że zęby zaczynają powstawać już w wieku płodowym, już od 4 tygodnia!? Zaczynają się tworzyć zawiązki zębów mlecznych, dlatego warto by już przyszła matka ograniczała cukry i przyswajała dużo białka, które to jest głównym składnikiem zęba. Wpływ na jakość zębów mają również witaminy A, C i D oraz wapń.

Nasze chłopaki już dawno przyszły na świat. Ancia starała się unikać w ciąży słodkości, ale jak wiecie z tym u ciężarnej bywa różnie. Teraz pozostaje tylko uczyć dzieci obowiązkowego mycia zębów rano i wieczorem oraz unikania jedzenia słodyczy i picia słodkich napojów. Wszyscy to raczej wiemy, a jednak statystycznie w większości nie stosujemy, no i mi się to również zdarza. Niestety muszę się do tego przyznać. Kto niewinny, niech pierwszy rzuci kamieniem. Kształtowanie od młodości mycia zębów  jest bardzo ważne oraz kontrolowanie spożywania cukrów, które stanowią pożywkę dla bakterii – Czyli wiecie!? Wieczorem po myciu zębów rzadnej słodzonej herbatki, a o przekąskach już w ogóle nie wspominam!

Tylko odpowiednia profilaktyka może w przyszłości uchronić nas przed tym!

Yśó, czyli ojciec radzi ;)

Print Friendly, PDF & Email