Higiena a komputer!? Ergonomia a praca biurowa!? Specjalista radzi!

Higiena a komputer!? Ergonomia a praca biurowa!? Specjalista radzi!

14 października 2016 0 przez Nasza droga do

Dziś przy piątku rozmawiamy ze Specjalistą ds. BHP, Moniką Obrzut, w ramach cyklu wpisów Specjalista radzi.

pytania do specjalisty ds. BHP - specjalista radzi

Czym zajmuje się BHPowiec jeśli chodzi o higienę pracy? Co podlega pod te zagadnienie?

Według WHO (światowej organizacji zdrowia) pojęcie higieny jest nierozłącznie związane z pojęciem zdrowia. Nazwa „higiena” wywodzi się prawdopodobnie od greckiego hygieinos – zdrowy. Zachowanie zdrowia powinno zawsze stanowić cel nadrzędny we wszystkich działaniach w dziedzinie higieny, w tym także fizjologii i higieny pracy.

W pojęciu higieny pracy można zawrzeć wiele aspektów. Stosowanie rękawic, gdy tego wymaga praca, używanie maseczek na twarz, gdy jest taka potrzeba i wiele innych rzeczy, które stanowią priorytet w każdym zakładzie produkcyjnym. Niestety nie wszystkie firmy tego przestrzegają i nie każdy pracownik ma szansę w dobrych dla siebie warunkach wykonywać dany rodzaj pracy. Warto również powiedzieć parę słów na temat higieny pracy z komputerem. Dobrze wiemy, jak wiele szkodliwych czynników generuje komputer podczas pracy. Chcąc mówić w tym przypadku o higienie na tym stanowisku, należy powiedzieć przede wszystkim, by utrzymać na biurku czystość. Komputer lub laptop musi stać w odpowiedniej pozycji i odległości od pracownika. Wokół niego nie powinno znajdować się wiele rzeczy, tak, by można było spokojnie realizować swoje zadania. Trzeba także pamiętać o tym, że każdy komputer jest siedliskiem bakterii. Warto więc posiadać specjalne preparaty antybakteryjne, którymi za pomocą wilgotnej ściereczki można każdego dnia przecierać tak klawiaturę komputera, jak również i biurko, na którym się nasz sprzęt znajduje.

Jak powinna wyglądać praca biurowa pod względem ergonomii?

Ergonomia to optymalizacja pracy i przystosowanie miejsca pracy człowieka do jego psychofizycznych zdolności oraz właściwości. To znaczy: takie zapewnienie warunków pracy osobie zatrudnionej, żeby jej się dobrze pracowało. Dobrze, czyli sprawnie i wygodnie.

Ergonomia w biurze

Ergonomia w polskim wydaniu najczęściej dotyczy pracy biurowej. Coraz więcej osób pracuje przy komputerze. Niegdyś tego rodzaju zajęcie uważano za bardzo bezpieczne i nie powodujące niemal żadnych problemów zdrowotnych. Dzisiaj już wiadomo, że długotrwała praca z komputerem – zwłaszcza w miejscu do tego nieprzystosowanym – może powodować i powoduje potężne komplikacje zdrowotne.

Niektóre schorzenia są typowe dla tzw. zawodów komputerowych i prac wykonywanych w biurze. To bynajmniej nie problemy z grypą, ale ból pleców, będący często konsekwencją źle zorganizowanego miejsca pracy, są najczęstszym powodem absencji chorobowych pracowników.

O to zadbaj w swoim biurze

Jak więc powinno wyglądać modelowe stanowisko pracy biurowej? Kluczowy jest dostęp do naturalnego oświetlenia, a monitor powinien być ustawiony do okna bokiem – nie przodem, ani nie tyłem, aby refleksy świetlne padające na monitor nie utrudniały zadania oczom. Dobre oświetlenie nie męczy wzroku, za to poprawia koncentrację.

Monitor to podstawa

W wielu biurach straszą dalej stare monitory CRT. Nowoczesne monitory LED-owe czy LCD znacznie łagodniej obchodzą się jednak ze wzrokiem pracownika. Ważne jest również, żeby pracownik, monitor i klawiatura tworzyły linię prostą. Każda pozycja, która powoduje stały skręt tułowia czy głowy, jest nieprawidłowa i w dłuższym okresie przyniesie ze sobą komplikacje zdrowotne.

Sam monitor powinien znajdować się na wysokości wzroku – z tego samego powodu – aby głowa nie musiała w poszukiwaniu obrazu być skręcona. Ważne, by ręce, w czasie wykonywania zadań na klawiaturze, były oparte nadgarstkami o biurko, najlepiej podtrzymywane żelowymi podkładkami. Ręce nie powinny wisieć w powietrzu, ani też opierać się o kanty biurka nadgarstkami.

Krzesło biurowe

Niezwykle ważne jest krzesło w biurze. Powinno być tak skonstruowane, aby umożliwiało nie tylko podnoszenie siedziska w górę i w dół, ale też regulację kąta oparcia i wysokości podłokietników. Jest jeszcze jednak kwestia, o której rzadko się wspomina, związana z higieną pracy, ale niekoniecznie z ergonomią.

Uważaj na klawiaturę

Czyszczenie klawiatury powinno stać się standardem. Okazuje się bowiem, że spośród wszystkich miejsc w środowisku pracy, włącznie z toaletami dla pracowników, to na klawiaturze właśnie znajduje się najwięcej zarazków.

Warto pamiętać, że zatrudniony na stanowisku pracy z monitorami ekranowymi ma prawo do:

–  co najmniej 5-minutowej przerwy, wliczanej do czasu pracy, po każdej godzinie pracy przy obsłudze monitora ekranowego,
– otrzymania okularów korygujących wzrok, jeżeli badania lekarskie wykażą potrzebę ich stosowania,
– wyposażenia stanowiska pracy w odpowiednie oprzyrządowaniu niezbędne do pracy.

***

Moniką Obrzut rozmawiałam ja, Aneta Jokisz.

Kilka słów od Anci:

Nie dziwię się już dlaczego ostatnio mam takie problemy skórne na twarzy i szyi – zbyt często te partie ciała dotykam, a moje ręce przecież służą do pracy 24h na dobę. Muszę zwiększyć higienę swoich rąk i przedmiotów, które używam na co dzień. Dziś myję klawiaturę w domu i w pracy i zaopatrzam się w ściereczki.

Jeśli podczas czytania wypowiedzi Moniki nasunęły Wam się jakieś pytania to zachęcamy zadawać je w komentarzach.

Print Friendly, PDF & Email