Jakość powietrza a zdrowie człowieka

Jakość powietrza a zdrowie człowieka

5 kwietnia 2017 1 przez Nasza droga do

Wdech, wydech, oddychaj spokojnie!

Oddychasz?

Tylko pytanie czym oddychasz?

Jakość powietrza a zdrowie człowieka

air

Rozejrzyj się wokół i zobacz co widzisz? Widzisz kurz na meblach? Pył? Brud na podłogach? Czujesz kurz na firankach? Czujesz ogólnie nieprzyjemne zapachy? Panuje czasem/często smog w Twoim mieście? Pali ktoś w rodzinie papierosy? Sąsiedztwo pali w piecu czymś niedozwolonym?

A jak z częstotliwością zachorowań, często skarżycie się na choroby układu oddechowego w ciągu roku?

Katar? Ból gardła? Zapalenie oskrzeli? Astma?

Aby układ krążeniowy oraz układ limfatyczny prawidłowo funkcjonował, to komórki potrzebują tlenu. Zanieczyszczenia powietrza niestety zaburzają ich pracę.

Ogólnie zanieczyszczenia mają wpływ na człowieka już „w brzuchu matki”. Weźmy np. pod uwagę dym papierosowy wdychany przez kobietę w ciąży nawet jako bierny palacz, łożysko szybciej się starzeje, dziecko może mieć zbyt małą masę urodzeniową – to tylko część problemów związanych z wdychaniem zanieczyszczeń. Już nie mówiąc o smogu, który praktycznie również zabójczy jest dla organizmu, to przez niego głównie boli nas głowa, mamy trudności z oddychaniem.

Wiecie, że jak smog jest za oknem, to również oddychamy nim w domu!?

Można temu jednak jakoś zaradzić i zastosować domowe oczyszczacze powietrza, jak np. takiego Viktora Stadler Form (fajnie się nazywa, Viktor). Nie mylcie nawilżacza powietrza z oczyszczaczem, bo to co innego. Urządzenie takiego typu ma za zadanie pobrać zanieczyszczone powietrze i wypuścić czyste odfiltrowane.

viktor

Ponoć jest to dobry pomysł dla rodziców, którzy mają dziecko alergika lub dzieci, dorośli z częstymi chorobami układu oddechowego, niweluje też nieprzyjemne zapachy, powoduje, że nie rozmnażają się zarazki, grzyby i pleśnie.

stadler form

Niestety nie mamy takiego oczyszczacza, a coś czuję, że przydałby się u nas przy tych częstych infekcjach dróg oddechowych.

Rejony w jakich mieszkamy są piękne, bo widać w oddali Beskidy, mamy dużo zieleni pod blokiem, ale niestety za blisko są węglowe hałdy, masa kominów i częsty smog.

Viktor posiada filtr węglowy, który według Internetu jest jednym z polecanych wkładów, sprawdza się on m.in. w miejscach, gdzie zanieczyszczenia stanowią lotne związki organiczne, czyli ze spalanych śmieci. Kochani! Zwracajcie uwagę czym palicie w piecach, o ile je macie, i czym palą Wasi sąsiedzi, teraz i w przyszłości. Reagujcie!

 

Print Friendly, PDF & Email