Zakwas z buraków domowej roboty. Poprawia krew. Idealny zakwas do barszczyku.

Zakwas z buraków domowej roboty. Poprawia krew. Idealny zakwas do barszczyku.

18 lutego 2018 26 przez Nasza droga do

Pamiętam, że podczas pierwszej ciąży przy lekkiej anemii oprócz żelaza, który mi lekarz przepisał, piłam jeszcze  zakwas z buraków domowej roboty. Wyniki krwi wtedy bardzo szybko mi się poprawiły, więc postanowiłam wrócić do jego picia, bo po moim grudniowym wykrwawieniu się nabawiłam się bardzo silnej anemii (pisałam o tym tutaj – klik). Zakwas jest również idealny do tradycyjnego wigilijnego barszczu. Poniżej znajdziecie na niego przepis.

zakwas z buraków domowej roboty

skład:

1,5 kg buraków czerwonych

1 kwaśne jabłko

1 duża marchew

2 główki czosnku

2,5 płaskie łyżki soli kamiennej

3 litry wody

potrzebny będzie jeszcze słój 5-litrowy

zakwas z buraków domowej roboty

Sposób przygotowania:

Zagotować 3 litry wody z 2,5 łyżkami soli kamiennej. Zalewę studzimy.

Szorujemy dobrze buraczki, obieramy, lekko płuczemy, kroimy na ćwiartki i wrzucamy do słoja.

Jabłko myjemy, kroimy na ćwiartki ze skórką, wydrążamy nasiona. Uważajcie by jabłka nie były woskowane.

Marchew obieramy, myjemy i kroimy na grubsze kawałki.

Czosnek obieramy i przecinamy na pół.

Wszystkie warzywa wrzucamy do dobrze wymytego słoja i zalewamy ostudzoną (nie z lodówki) zalewą. Słój musi być zakryty, ja używam nakrętki z dziurkami, może być też tetra zaciągnięta gumką. Odstawiamy do lekko ciemnego miejsca na 6-7 dni. Nie stawiajcie przy włączonym kaloryferze i na słońcu.

Gotowy zakwas odcedzamy od warzyw i rozlewamy do butelek lub do słoików. Warzywa z zakwasu najlepiej zużyć do koktajlów.

Zakwas z buraków przetrzymujemy w lodówce.

Gdy zakwas robię, to zawsze pijam go po pół szklanki codziennie, aż wyczerpie mi się cały. Używam go też do koktajli i barszczyku. Polecam robić dłuższy odstęp czasu zanim zrobicie sobie kolejną turę zakwasu. Zakwas poprawia krew, ale dłuższe spożywanie słonych rzeczy nie jest zdrowe. Na tą ilość soli, co użyto w zakwasie, muszą uważać szczególnie osoby z nadciśnieniem.

Czasem uda się przekonać dzieci do wypicia kilku łyżek zakwasu. Ogólnie dzieci nie lubią tak mocno kwaśnych i czosnkowych rzeczy (no chyba, że są to ogórki kiszone), wtedy najlepiej nie napierać. A na przepis na ogórki kiszone domowej roboty zapraszam tutaj – klik.

 

 

Print Friendly, PDF & Email