Jak uzyskać nasiona kolendry?

Jak uzyskać nasiona kolendry?

23 sierpnia 2014 4 przez Nasza droga do
 
Jak uzyskać owoce i nasiona kolendry? To proste, wszystko opisałam poniżej.
 
Kolendra, roślina, przyprawa, w sklepach zazwyczaj można kupić ją już gotową jako przyprawę w ziarenkach lub już zmieloną.
 
IMG_8174

 

Tak naprawdę kolendrę można jeść praktycznie całą (prócz kwiatostanu): jej korzenie (nie podczas kwitnięcia i owocowania rośliny), łodygi, liście i owoce.  Stosuje się ją m.in. do różnych potraw mięsnych, do ryb, warzyw, sałatek, sosów, ciasta, a nawet i owoców.

Nigdy dotąd nie widziałam na żywo kolendry jako rośliny, więc w tym roku postanowiłam sama spróbować wyhodować ją i zobaczyć jak uzyskać jej słynne owoce, które możemy kupić w sklepach.

Zasiałam na wiosnę nasiona kolendry. W niedługim czasie wyrosły listki podobne do pietruszki, które już tak naprawdę mogłam użyć do różnych potraw lub zamrozić je z wodą tworząc kostki lodu i mieć je na później. Postanowiłam jednak poczekać co dalej stanie się z tą roślinką, zobaczyć jak powstają jej owoce.
 

IMG_7002

 

Po pewnym czasie roślina zaczęła puszczać inny rodzaj liści (podobne z wyglądu do koperku), przy okazji tworząc kwiatostan.

 

IMG_8147

 

Z których to później zaczęły się tworzyć owoce.

 

IMG_8058r

 

Owoce kolendry powinno się zbierać gdy mają one kolor jasno brązowy. Niestety pogoda (chłodne dni) ma wpływ na jakość plonów, więc można zebrać je wcześniej, gdy mają kolor lekko zielonkawy.
 
IMG_8146
 
Polecam ścinanie owoców wraz z łodygami i suszenie ich np. w gazecie, z dala od słońca – same owoce po wysuszeniu wyglądają wtedy prawie jak kupne, ale są mocniejsze w smaku i zapachu.
 
 
A jak uzyskać nasiona kolendry?
 
Wysuszone owoce należy potrzeć o siebie w rękach i wydobyć dzięki potarciu nasiona z łupinek – należy je przechowywać w zamkniętym opakowaniu, polecam kopertę lub słoiczek.
 
 
Właściwości kolendry
m.in.:
daje ciekawy smak potrawie
zawiera witaminę A, B, C
zawiera również żelazo, cynk, magnez, mangan, miedź, potas i wapń
poprawia trawienie – jest wiatropędna
obniża stężenie złego cholesterolu we krwi
działa przeciwzapalnie
wspomaga leczenie przeziębienia
działa rozkurczowo
przy laktacji – pobudza produkcję mleka
 
 
Dla przestrogi!
 
Nie polecam Wam zrywania samych świeżych owoców z łodyżki, tak jak zrobiłam to ja. Zrywając same (świeże) owoce musimy uważać, gdyż zawarte w nich olejki są bardzo intensywne. Jeśli już wpadniesz na ten pomysł to zbieraj je w rękawiczkach lub zaraz po zebraniu umyj dokładnie ręce, dlatego że olejki te mogą podrażnić skórę.
Gdy dałam Yśkowi do powąchania kilka owoców, to stwierdził, że pachną jak jakieś perfumy. Później po sprawdzeniu w internecie okazało się, że rzeczywiście kolendrę dodaje się nie tylko do potraw, ale i do perfum, mydeł i pewnie do wielu innych środków higieny. Nie polecam również wąchania dużej ilości zebranych świeżych owoców  – ich zapach jest tak intensywny, że może podrażnić i nozdrza na kilka godzin. 
Okazało się, że na kolendrę muszą szczególnie uważać kobiety w ciąży oraz małe dzieci, nie należy jej wtedy spożywać za często i za dużo – moim zdaniem jak coś szkodzi to najlepiej tego w tym czasie najlepiej unikać, więc wysuszona kolendra w mojej kuchni musi poczekać na swój czas.
Ogólnie kolendry nie należy stosować zbyt dużo w potrawach, bo może wytrącić z organizmu inne witaminy.

Jak we wszystkim trzeba mieć umiar.

 
 
Print Friendly, PDF & Email