‘Mącznokaszne’ gofry

‘Mącznokaszne’ gofry

11 lutego 2015 2 przez Nasza droga do
Jakiś czas temu Ancia postanowiła zakupić gofrownice – z początku podszedłem sceptycznie do KOLEJNEGO sprzętu kuchennego, niemniej z czasem odkryłem potencjał tego prostego i taniego narzędzia kuchennego. Formy gofrownicy nadają optymalny kształt wlanej masie zapewniając szybkość jej przesmażenia  i odpowiednią wilgotność gotowego produktu. Co więcej przy pomocy blendera można przygotować pełnowartościowy posiłek lub przekąskę dla całej rodziny w mniej niż 15 min. Masę, którą wykonujemy do sporządzenia gofrów można wykorzystać na różne sposoby: jako spód do ciast, jako placki, albo tak jak my do gofrów.
 
 
IMG_9393

 Skład:
100 g mąki orkiszowej
60 g kaszki mannej z orkiszu
80 g mieszanki dobroci: migdały, żurawina, orzechy nerkowca
100 ml mleka
90 g banana (1 mały banan)
3 jajka
pół laski wanilii

Sposób przygotowania:

Migdały, żurawinę i orzechy rozdrobnić za pomocą blendera. Nie przejmujcie się tym, że żurawina czy orzechy dobrze Wam się nie rozdrobnią. Tak ma być! To sprawia, że gofry smakują wyśmienicie!

Laskę wanilii przeciąć wzdłuż i nożykiem wydobyć drobniutkie ‘pestki’, które dorzucamy do rozdrobnionej ‘mieszanki dobroci’.
 
Następnie dodajemy do tego pozostałe składniki i miksujemy wszystko za pomocą blendera.
 
Gotową masę wlewamy do dobrze nagrzanej i lekko natłuszczonej gofrownicy, no i ‘tworzymy’ gofry.
 
Gofer ten rewelacyjnie smakuje sam, ale oczywiście można się pokusić by coś sobie do niego ‘dorzucić’ na sam wierzch ;)
 
Tak na marginesie:
 
Zwykła kaszka manna ma wysoki Indeks Glikemiczny, po spożyciu szybko podnosi poziom cukru we krwi, w związku z czym muszą na nią uważać osoby chorujące na cukrzycę oraz osoby będące na diecie redukcyjnej, gdyż sprzyja ona tyciu. Kaszka manna, mało kto wie, powstaje z najdrobniejszych zmielonych ziaren pszenicy.
 
W związku z powyższym polecamy zastąpienie zwykłej kaszki mannej kaszkę manną z orkiszu, która jest bardziej wartościowa.
 
Orkisz to ok. 56 % skrobi, 11,6 % białka, 2,7 % tłuszczu i 2 % minerały. Jest źródłem m.in. błonnika, żelaza, cynku, magnezu, fosforu, potasu, niacyny PP i tiaminy B1. Zawiera gluten, ale dobrze przyswajalny i dobrze tolerowany przez 'bezglutenowców’.
 
O żurawinie, migdałach i orzechach nerkowca pisaliśmy już wcześniej przy przepisie na fit-pralinki – KLIK
 
Całość zawiera ok.:
1294 kcal
białka 53 g
tłuszcze 47 g
węglowodany 166 g
 

Yśó

Print Friendly, PDF & Email