Jak przetrwać upały z małym dzieckiem?

Wczoraj, po porannym spacerze z dziećmi, usiadłam sobie umęczona upałem i niedospaniem na moim ulubionym i jedynym już fotelu i tak się zastanawiałam co poradzić na te przeklęte upały, jak je przetrwać z małymi dziećmi. Nienawidzę upałów, męczę się bardzo w takie dni, ale co mają powiedzieć nasze maluchy, które są w pełni zależne od ich rodziców w tym czasie. Mądrzy rodzice przecież wiedzą, że dziecko nie można pozostawić samemu sobie i przy takich temperaturach trzeba o nich szczególnie zadbać! Spisałam więc wszystkie rzeczy, na które warto zwrócić uwagę by zabezpieczyć dziecko przed upałami i ich skutkami ubocznymi:

 • Przy wysokich temperaturach najlepiej unikać słońca i przesiadywać w cieniu, albo chłodniejszym i dobrze przewietrzonym pomieszczeniu.

jak uchronić dziecko przed słońcem, przed upałami, naszadrogado.pl

 • Przy kąpielach słonecznych warto dzieciom zakładać cienkie czapki, by zabezpieczyć głowę przed promieniami słonecznymi.

jak przetrwac upaly z malym dzieckiem, naszadrogado.pl

 • Jeśli przewozimy naszą pociechę wózkiem z zadaszeniem to może mieć ono wtedy czapkę ściągniętą, by się główka bardziej nie zgrzała – o ile nie ma wiatrów.
 • Jeśli wózek nie do końca chroni główkę dziecka i akurat idziemy z nim w stronę słońca, a niestety nie ma w okolicy nawet kawałka cienia to warto pomóc sobie w tym momencie pieluszką tetrową, którą zawieszamy na daszku wózka, tak by uchronić dziecko przed rażącym słońcem.
 • Dla dziecka na upały najlepsza jest czapka z daszkiem, która przy okazji uchroni oczy przed nadmiarem słońca – jeśli dziecko lubi nosić okulary przeciwsłoneczne to warto je w nie zaopatrzyć.
 • Skórę należy chronić przed słońcem używając preparatów do tego przeznaczonych, najlepiej z wysokim filtrem i smarować ją w ciągu dnia dosyć często, by uchronić ją przed poparzeniami. Dodatkowo warto zaopatrzyć się w preparat uśmierzający pieczenie skóry, po kontakcie ze słońcem. 
 • Jeśli jest zbyt ostre słońce to najlepiej zdjąć dziecko ze słońca, by od niego odpoczęło.
 • Jeśli możemy to warto przebierać dziecko w ciągu dnia kilka razy, by nie chodziło w przepoconych ciuszkach, ewentualnie można dziecko puścić np. w samych majteczkach, jeśli jesteśmy np. na działce lub nad wodą, ale trzeba przy tym uważać, żeby dziecko nie dostało poparzeń słonecznych. Można też dziecku np. zmienić koszulkę z bez rękawka na  z krótkim rękawkiem.
 • Spacery z dzieckiem najlepiej robić wcześnie z rana lub późnym popołudniem, czyli wtedy gdy temperatura jest znośna i nie ma szczytów upału.
 • Podczas upałów dziecko należy często poić płynami, najlepiej wodą, by się nie odwodniło. Nie podajemy jednak dziecku lodowatej wody do wypicia, by uchronić przed ewentualnym zapaleniem gardła.
 • Od czasu do czasu warto też schładzać skórę dziecka wodą (tylko nie lodowatą), która podczas upałów się bardzo poci, przez co jest bardziej skłonna do przyklejania się brudu. Należy też przemywać fałdki dziecka, nie zapominając tych na szyjce.

jak przetrwac upaly z malym dzieckiem naszadrogado.pl

 • Jeśli musimy przewieźć dziecko samochodem to najlepiej robić to wcześnie z rana lub wieczorem, gdy nie ma już takich upałów, chyba że mamy samochód z klimatyzacją – klimatyzacja jednak nie jest tak do końca zdrowa, gdyż łatwo się przy niej przeziębić, ale warto ją jednak mieć w upalne dni. Na szyby w samochodzie najlepiej zamontować dodatkowo ochronę przeciwsłoneczną.
 • Kładąc dziecko do snu, albo by sobie po prostu ono tylko poleżakowało, to najlepiej podkładać pod dziecko np. pieluszkę tetrową lub inny oddychający materiał, by pot dziecka miał gdzie wchłonąć. Układamy naszą pociechę w cieniu, w chłodniejszym miejscu, tak by nie wystawiać dziecka bezpośrednio na słońce! W upalne dni nie trzeba je nawet przykrywać, ewentualnie można je okryć pieluszką tetrową.

Mam nadzieję, że o niczym nie zapomniałam. Powyżej wypisałam wszystkie metody, które sprawdziły się i przy niemowlaku, jak i przy kilkuletnim dziecku. Dzięki temu przetrwacie spokojnie upały ze swoją pociechą.

A Wy macie jakieś sprawdzone metody na ochronę swojego dziecka przed słońcem?

Ancia

Print Friendly, PDF & Email

6
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Aneta i Krzysztof JokiszMeduzaKatarzyna Mierzwa Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Katarzyna Mierzwa
Gość

Ale kochany słodziaczek na zdjęciach :), moje dzieciaki już większe jedno ma prawie 7 lat, a drugie 9. Powiem ci że mnie upały pomogły podjąć decyzję o własnym domu. Będą w zaawansowanej pierwszej ciąży, takiej ze ciężko było mi już samej wychodzić, spędziłam mnóstwo czasu w małym mieszkanku w bloku. Wiatrak chodził cały czas ale i tak nie dało się oddychać. Wtedy postanowiliśmy z mężem kupić działkę na wsi i zbudować dom. Teraz upały już mi tak nie straszne, w salonie mam przyjemny chłodzić, nie mówiąc już o piwnicy ;). Ale się zgrałyśmy z tematem u mnie nawet filmik o… Czytaj więcej »

Aneta i Krzysztof Jokisz
Gość
Aneta i Krzysztof Jokisz

Zazdraszczamy własnego domu!!!! Kto wie może i my kiedyś będziemy mieć własne hektary :p

Meduza
Gość

Chciałabym żeby więcej Mam pamiętało o czapeczkach i trzymaniu maluszków w cieniu. Znajoma widziała niemowlę smażone na słońcu 6 godzin! Zero czapeczki, zero cienia, no ale cóż…mamusia musiała się opalić…

Aneta i Krzysztof Jokisz
Gość
Aneta i Krzysztof Jokisz

Była ponoć taka sprawa, że jedna z matek wpadła na pomysł by dziecko w solarium opalić dziecko oślepło!

Meduza
Gość

Nawet mi nie mów, chyba bym gołymi rękami tych ludzi zatłukła! :/

Aneta i Krzysztof Jokisz
Gość
Aneta i Krzysztof Jokisz

Ja to szoku dostałam, że możns być takim bezmózgiem!