Boćwina czy botwina, czym się różnią? Przepis na prostą sałatkę z burakiem liściowym

Boćwina czy botwina, czym się różnią? Przepis na prostą sałatkę z burakiem liściowym

9 sierpnia 2015 3 przez Nasza droga do

Wiecie, że jest wiele osób, które sobie mylą botwinkę z botwiną, albo z boćwiną? Dziś Wam trochę to wyjaśnię, by się Wam przestało mylić. Ponadto przedstawię Wam ciekawą odmianę rośliny jadalnej oraz podam przepis na fajną sałatkę z jej udziałem.

Kilka słów wyjaśnienia:

Botwinka – to zupa gotowana z botwiną.

Botwina – to młode liście wraz z korzeniami buraka ćwikłowego.

Boćwina – to inna nazwa buraka liściowego, która ma duże soczyste i bardzo smaczne liście.

W ogródku moich rodziców rośnie ciekawa odmiana, burak liściowy, który z wyglądu liści przypomina rzeczywiście zwykłe liście buraka ćwikłowego, ale co się okazuje, że boćwina ta nie ma buraka!!! Popatrzcie sami!

boćwina botwina burak jadalny - nasza droga do

Jak widzicie na powyższym zdjęciu w ogródku moich rodziców jest kilka odmian buraka –  różnią się ona samymi liśćmi oraz tym, że pierwsze dwie odmiany (burak liściowy) nie mają w ogóle jadalnego korzenia (buraka). Pierwsze dwie odmiany mają liście jadalne na surowo i ponoć też jadalną łodygę, ale do sałatki nie polecam używać łodyżek i zgrubiałych części, czyli tak zwanych 'nerwów’, na surowo, gdyż dają one gorycz potrawie. Boćwina i botwina mają dużo witamin i są niskokaloryczne – to lubię! W związku z czym, że nasza rodzina bardzo polubiła te liście jadalne to wrzucam Wam dzisiaj przepis na sałatkę mojej mamy, właśnie z burakiem liściowym. Nie polecam robić tej sałatki z liści buraka ćwikłowego, gdyż one po prostu się do tego nie nadają.

Sałatka:

duży pęczek buraka liściowego

2 średnie ogórki gruntowe małosolne (kiszone)

1 duża cebula

5 liści sałaty zwykłej

2 kalarepy

sos: 2 łyżki oleju lub oliwy, do smaku soli, cukru, kwasku cytrynowego

sałatka z liśćmi buraka, z boćwiną - nasza droga do

Sposób przygotowania:

Warzywa dobrze myjemy. Z buraków liściowych usuwamy zgrubiałe 'nerwy’ i łodyżki, przez co zostawiamy miękkie listki. Listki wrzucamy do miski. Następnie wrzucamy podrobioną sałatę, potarte ogórki, obraną i potartą kalarepę oraz pokrojoną na drobno cebulę. Na koniec dodajemy sos z podanych wyżej składników. Wszystko dobrze mieszamy i gotowe :)

Prawda, że proste! A i jakie smaczne :)

Ancia

Print Friendly, PDF & Email