A B C maluszek czyta? Nauka czytania. Uwaga konkurs!

A B C maluszek czyta? Nauka czytania. Uwaga konkurs!

16 stycznia 2016 13 przez Nasza droga do

sofijka-serce_1

Źródło zdjęcia: Sofijka.pl

Po książki dla dzieci sięgałam już od chwili gdy rączki moich maluszków były w stanie coś cięższego udźwignąć. Pierw interesowały ich w książkach tylko obrazki, bo to w sumie głównie dzięki nim książka staje się interesująca na pierwszy rzut oka. Wtedy nie interesowało ich co w nich pisze, ale za to sprawiało im radość jeżdżenie palcem po obrazkach i omawianie tego co jest na nich umieszczone. Dodatkowym atutem w takich książkach były jeszcze jakieś przyciski, które wydawały dźwięki oraz dziurki przez które można było zrobić akuku. Ponadto dla niemowlaka obowiązkowo musi być to książka z grubymi stronami, by maluch nie mógł jej od razu pognieść czy zniszczyć. Dzieci w tym okresie nie mają jeszcze takiego czucia w rękach, poza tym wszelkie odrywające się elementy mogą chcieć wziąć do buzi. Książki dla niemowlaka muszą być szczególnie bezpieczne. Roczne dziecko jest już bardziej świadome, że ma książkę w ręku.

Dla trochę starszego dziecka (wiek 1,5-3 lata) można już sięgać po książki z normalnymi stronicami. Dzieci w tym wieku lubią najbardziej książki, w których coś się dzieje i zmusza ich do jakiegoś działania, np. to, że trzeba przekręcić książkę, otworzyć jakiś ruchomy element czy nawet obrócić książkę do góry nogami he he tak właśnie niektóre książki mają!

Dziecko od wczesnych lat najpierw poznaje co to jest książka i często bywa tak, że samo chętnie po nie sięga, ale dobrze jest przy tym zawsze mu towarzyszyć i opowiadać co jest na obrazkach, bawić się nią.

Z czasem  przychodzi etap czytania. Nauka czytania odbywa się stopniowo. Dziecko chętnie samo wychodzi z inicjatywą do  rodzica „Poczytaj mi” i wtedy to właśnie  czytajcie książkę razem (w sumie i roczne dziecko potrafi przyjść do rodzica z książką w ręku). I choć dziecko w tym czasie nie umie jeszcze czytać, to poprzez wspólne czytanie szybciej się czegokolwiek nauczy. W takim okresie moim zdaniem najlepiej uczyć już dziecko literek i pokazywania np. na tablicy słów typu mama czy tata. Dziecko wzrokowo powinno załapać słówka. Nic nie przychodzi szybko i łatwo, trzeba uzbroić się w cierpliwość. Ja dodatkowo naszym synom puszczam bajki, w których jest wypowiadany alfabet czy cyferki i widzę, że nasz starszy syn większość już powtarza. Ja też osobiście uczę go wypowiadania trudniejszych słów i nowych słów, to sprawia, że dziecko powiększa zasób słów i staje się pewniejsze, bo wie co chce nam przekazać. Z nauką czytania nie jest łatwo, więc przychodzą tutaj z pomocną dłonią książeczki edukacyjne, które uczą nie tylko czytać, ale i rozwijać się w innych kwestiach. Ze starszym synem bardzo często sięgamy właśnie po takie książeczki, bo widzę jego chęci, więc korzystam z tej chwili i wykorzystuję ją do rozwoju jego osoby.

Na naszym rynku pojawiła wyjątkowa seria książek Sofijka wspierająca czytanie u dzieci w wieku 5-8 lat. Wyjątkowa, bo ciekawe i kreatywne ćwiczenia edukacyjne oparte są na wierszu polskiego klasyka: Juliana Tuwima lub Aleksandra Fredry. Dziecko w tych książkach znajdzie wiersz z dużymi literami, piękne ilustracje, naklejki, około 20 ćwiczeń i Dyplom. Jest też miejsce na pisanie, rysowanie i kolorowanie. Misją tych książeczek jest nauka czytania przez zabawę, więc warto po nie sięgnąć.

A u Was jak wygląda nauka czytania?

3 najciekawsze odpowiedzi na powyższe zapytanie nagrodzimy!

DO WYGRANIA JEDNA Z 3 KSIĄŻECZEK DLA DZIECI DO ODKRYWANIA CZYTANIA

pt. „Paweł i Gaweł” Aleksandra Fredry,

a fundatorem nagrody jest firma „Sofijka – książeczki do odkrywania czytania

konkurs

Konkurs został udostępniony na facebooku „Nasza droga do…” i poniższe zasady konkursu głównie jego dotyczą, odpowiedzi na zapytanie konkursowe prosimy zamieszczać pod tym wpisem w komentarzach.

Aby wygrać książeczkę należy (zasady dotyczą szczególnie facebooka):

 1. Należy polubić naszą stronę „Nasza droga do…” i „Sofijka – książeczki do odkrywania czytania
 2. Ponadto zaproś trzech znajomych do zabawy – oczywiście jeśli chcesz, a jak chcesz to zrób to poniżej w komentarzach.
 3. W komentarzu na blogu pod tym linkiem https://naszadrogado.pl/2016/01/a-b-c-maluszek-czyta-nauka-czytania-uwaga-konkurs zostaw nam odpowiedź na pytanie konkursowe „A u Was jak wygląda nauka czytania?„. Trzy najciekawsze odpowiedzi zostaną nagrodzone książeczkami firmy Sofijka. W komentarzu tym podaj również link do swojego profilu na facebooku.
 4. Dodatkowym plusem będzie jak podzielicie się informacją o zabawie z innymi i udostępnicie te informacje na swojej osi czasu na facebooku.
 5. Konkursu kończy się 23 stycznia 2016 r. o godzinie 20:00, a wyniki zostaną ogłoszone do 3 dni po zakończeniu zabawy.

 

REGULAMIN KONKURSU

 1. Będzie nam bardzo miło jak polubisz „Nasza droga do…” i „Sofijka – książeczki do odkrywania czytania” oraz polubisz i udostępnisz PUBLICZNIE plakat konkursowy na facebooku
 2. Pod wpisem na blogu w komentarzach pod tym linkiem https://naszadrogado.pl/2016/01/a-b-c-maluszek-czyta-nauka-czytania-uwaga-konkurs odpowiesz na pytanie konkursowe „A u Was jak wygląda nauka czytania?” i podasz link do swojego profilu na facebooku
 3. Jedna osoba może dodać tylko 1 zgłoszenie.
 4. Do wygrania jest jedna z trzech książeczek do odkrywania czytania dla dzieci w wieku 5-8 lat pt. „Paweł i Gaweł” Aleksandra Fredry, a fundatorem nagrody jest firma „Sofijka
 5. Konkurs trwa do 23 stycznia 2016 r., do godziny 20:00
 6. Wyniki zostaną ogłoszone najpóźniej do 26 stycznia 2016 roku
 7. Uczestnik, który zwycięży, w celu uzyskania nagrody powinien podać dane do wysyłki.
 8. Jeśli zwycięzca konkursu nie przekaże do trzech dni od ogłoszenia wyników konkursu informacji o adresie wysyłki nagroda przepada i w kolejnym dniu zostanie wybrany inny zwycięzca spośród uczestników konkursu.
 9. Koszty wysyłki nagrody pokrywa firma „Sofijka – książeczki do odkrywania czytania
 10. Wysyłka możliwa jest tylko na terenie Polski
 11. W trakcie trwania konkursu regulamin może ulec zmianie.
 12. Nie można przekazywać nagród na rzecz innych osób oraz wymieniać nagrody rzeczowej na jej wartość pieniężną u Organizatora.
 13. Serwis Facebook.com udostępnia wyłącznie infrastrukturę, dzięki której możliwa jest organizacja konkursu. Facebook nie sponsoruje i nie uczestniczy w organizacji konkursu, a tym samym nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek działania Organizatora i konsekwencji przeprowadzenia konkursu na łamach serwisu.
 14. Uczestnik konkursu wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych do celów związanych z konkursem.
 15. Promocja nie jest w żaden sposób związana ani sponsorowana ani przeprowadzana przez serwis Facebook. Nagród nie można wymienić na inne ani na ekwiwalent pieniężny. Facebook nie ponosi również odpowiedzialności za przebieg konkursu. Konkurs nie podlega Ustawie z dn. 29 lipca 1992 o grach i zakładach wzajemnych (Dz.U. 1992 nr 68 poz. 341).

Instrukcja jak dodawać komentarze bez rejestrowania się lub anonimowo na blogu:

Jak dodawać anonimowe komentarze

Print Friendly, PDF & Email