Recykling, made by Polska

Recykling, made by Polska

20 stycznia 2016 11 przez Nasza droga do

Ilości śmieci w naszym świecie rosną wykładniczo w stosunku do postępu cywilizacyjnego. Jeśli czegoś nie będziemy z nimi robić, to po prostu w nich utoniemy. Śmieci to jednak nie tylko odpadki, to także pieniądze i nieocenione źródła surowców. Jak przypomnę sobie ile śmieci wytwarzało gospodarstwo domowe za moich młodych czasów, a ile wytwarzamy teraz to się za głowę chwytam. Dodać do tego trzeba cały ten niebiodegradowalny plastik, a naprawdę przy odrobinie wysiłku można by wykorzystać 80-90% tych odpadów. Na zachodzie recykling wprowadzono już lata temu, u nas niestety jest jeszcze w fazie beta. Pocieszające jest to, że przeterminowane leki zbierają apteki, pojemniki  na baterie też można znaleźć w wielu miejscach, sprzęt AGD i RTV od tego roku ma obowiązek przyjąć każdy sklep o powierzchni powyżej 400 m2 (ino cza go tam dostarczyć), a na recyklingu pojazdów to można jeszcze nieźle zarobić (http://www.mamauto.pl/). Przypomina mi się jak jeden z naszych samochodów dawno dawno temu się rozkraczył i naprawdę nie opłacało się go nam wtedy naprawiać, więc sprzedaliśmy go na części.

recykling aut

Co do bardziej osobistego jednostkowego recyklingu to też wyszła ustawa, trzeba więc było się zdeklarować no i zacząć segregować. Tu zaczął się problem i nie chodzi mi tu o ludzką mentalność, bo o dziwo widzę że sporo ludzi przynajmniej się stara, ale o same pojemniki na śmieci. Podstawiono osobne śmietniki na plastik, szkło i makulaturę. W domciu wzięliśmy się do tego na poważnie i mamy 3 kosze na śmieci plus mały kubełek na baterie, choć właściwie powinniśmy mieć 4 (jeden ekstra na pieluchy, tego to wytwarzamy naprawdę sporo). Z tego co widzę ludzie pomału starają się wprowadzać nowe nawyki, niestety polska rzeczywistość nie pomaga.

Na początku kosze segregacyjne postawiono dobre 60m od mojego domu, no jak słoneczko świeci i mi się chciało to człowiek dylał przez pół osiedla obładowany trzema torbami śmieci, ale w zimie no hello komu by się chciało, chyba ino jakiemuś działaczowi Greenpeace. W końcu kosze umiejscowiono w jakimś logiczniejszym miejscu (patrz: bliżej), choć koszem trudno nazwać coś co kształtami przypomina robota z filmu Pan Kleks w kosmosie. Jeden z otworami na butelki (powinni nie pisać szkło ino butelki) – spróbujcie wyrzucić tam wyszczerbiony talerz albo większy słoik, nie da się! Plastik dla nich też chyba znaczy tylko plastikowe butelki, choć otwór tu przynajmniej jest trochę większy, jednak worek plastików i tak regularnie muszę przepychać czym popadnie. Jednak najgorszy jest ten od papieru. Oni naprawdę myślą, że makulatura to zeszyt i to formatu nie większego niż A4, albo może myślą, że ludzie w ramach hobby będą wszystko targać na małe kawałeczki? To polecam karton np. z lodówki zmieścić w ten otwór! Ale nie ma co narzekać, przynajmniej idziemy w dobrym kierunku, ponieważ niewykorzystanie materiałów na uzyskanie których rujnuje się środowisko i traci energie, czas i pieniądze, to głupota i szalona krótkowzroczność.

A teraz raz dwa trzy segreguj i Ty! I ty możesz ocalić naszą planetę!

Yśó

Print Friendly, PDF & Email