Specjalista radzi: pytania czytelników do Dietetyka

Specjalista radzi: pytania czytelników do Dietetyka

6 lutego 2016 8 przez Nasza droga do

Wczoraj Ola wypowiadała się na temat Crossfitu, a dziś Dietetyk Agata Nastulak z LunchCoach.pl odpowiada na zapytania naszych czytelników odnośnie zdrowego odżywiania się.

Dietetyk Agata Nastulak

1. Ciekawi mnie to jakie produkty obniżają kaloryczność potraw?

Niestety nie istnieją produkty, które swoim działaniem obniżałyby kaloryczność potraw. Możemy jednak stosować różnego rodzaju zamienniki – zamiast majonezu do sałatek używać jogurtu, który ma mniej kalorii czy włączyć do diety produkty pełnoziarniste, które dzięki zawartości błonnika wpływają pozytywnie na trawienie i przemianę materii.

Warto też zaznajomić się z produktami, które mają pozytywny wpływ na przemianę materii – będą to na przykład zioła, przyprawy ostre (m.in. cynamon, pieprz cayenne, chilli, curry), warzywa i owoce (ze względu na zawarty w nich błonnik).

 

2. Mój brzuch rano jest do godz. ok. 10 płaski, a potem nagle jakby pęczniał, a na koniec dnia wygląda jakbym połknęła balon, choć nie jest twardy? Czego to może być przyczyna, jakiego unikać jedzenia?

Objawy opisane przez Panią nie wskazują na jeden konkretny problem zdrowotny lub dietetyczny – dokładna diagnoza nie jest więc możliwa bez przeprowadzenia badań lekarskich i kompletnego wywiadu dietetycznego. Zachęcam do przyjrzenia się problemowi.

Może być to jednak związane ze sposobem odżywiania – sugerowałabym zacząć od wprowadzenia diety łatwostrawnej, opartej na naturalnych, nieprzetworzonych produktach. Warto również wprowadzić do swojego menu zioła – stosowane zarówno w formie przypraw, jak i naparów. Części pacjentów pomaga również spożywanie owoców jako osobnego posiłku, najlepiej na pusty żołądek i nie łączenie ich z innymi produktami, aby procesy fermentacyjne nie zaburzały trawienia.

 

3. Czy wierzysz w diety dopasowane do grupy krwi?

Diety zgodne z grupą krwi nie mają podstaw naukowych, a więc ich skuteczność nie została w żaden sposób udowodniona. Spotkałam w trakcie swojej praktyki osoby przekonane, iż wspomniana dieta jest dla nich odpowiednia, że lepiej się na niej czują i dostrzegają różnicę w porównaniu do poprzedniego sposobu odżywiania. Są to jednak pojedyncze przypadki i ciężko stwierdzić czy to rzeczywisty wpływ stosowanej diety zgodnej z grupą krwi, tzw. efekt placebo czy może po prostu osoby te wcześniej odżywiały się po prostu niepełnowartościowo.

 

4. Mam 40 lat, 120 kg, 180 cm Chciałbym schudnąć, jednak mam bardzo nieregularny tryb życia. Jak mógłbym schudnąć jednocześnie nie tracąc na tym energii. Moja praca jest obciążająca bardzo fizycznie, a z drugiej strony nieregularna.

Odpowiedź na Pana pytanie będzie bardzo ogólna, gdyż bez przeprowadzenia pełnego wywiadu żywieniowego i konsultacji nie mogę wskazać Panu błędów żywieniowych, które Pan popełnia.

Nie ma uniwersalnej diety dla każdego, ale niezależnie od trybu życia czy rodzaju pracy na pewno cenne będzie wprowadzenie zasad zdrowego odżywiania, dbanie o regularne przyjmowanie posiłków (co 3-4 godziny), wprowadzenie do jadłospisu produktów pełnoziarnistych, dużych ilości warzyw, ograniczenie (najlepiej całkowite wyeliminowanie) produktów przetworzonych, słodyczy, produktów typu fast-food.

Warto też przyjrzeć się ilości pożywienia, jaką Pan spożywa, gdyż problemy z nadwagą i otyłością najczęśćiej są wynikiem dodatniego bilansu energetycznego, czyli mówiąc prościej zjadania zbyt dużych porcji posiłków.

Regularna aktywność fizyczna w postaci ćwiczeń, pływania czy jazdy na rowerze również będzie tutaj wskazana, nawet jeśli jest Pan bardzo aktywny w czasie pracy.

 

5. Czy rzeczywiście produkty tzw. „Eko”, które są o wiele droższe od zwykłych, są zdrowsze?

Obecnie panuje moda na produkty ekologiczne. W naszym kraju nie mamy jeszcze jednak aż tak dużej potrzeby czy konieczności ich stosowania, gdyż mamy wciąż dość dobry dostęp do lokalnych, rodzimych artykułów spożywczych. Warto zapoznać się z listą produktów najbardziej zanieczyszczonych pestycydami i te produkty kupować z pewnego źródła lub właśnie w postaci ekologicznej.

Moim zdaniem o wiele lepsze efekty dla zdrowia daje czytanie etykiet, zwracanie uwagi na składy – wybieranie możliwie najzdrowszej propozycji, o najkrótszym składzie spośród tych, które oferują nam producenci.

Kolejną radą jest wybieranie produktów sezonowych, gdyż są one zawsze najbardziej wartościowe w danej porze roku.

Pozdrawiam,

Agata z LunchCoach.pl
Follow me on Facebook
logo_600x600-e1425207258528
Jeśli macie jakieś zapytania do Agaty lub innych naszych fachowców, to pytajcie w komentarzach lub poprzez email naszadrogado@gmail.com ;) Raz w miesiącu wybierzemy maksimum 5 pytań (dla k każdego fachowca), na które specjaliści odpowiedzą na łamach naszego bloga.
Print Friendly, PDF & Email