Specjalista radzi: pytania czytelników do CrossFit Level 1 Trainer

Specjalista radzi: pytania czytelników do CrossFit Level 1 Trainer

5 lutego 2016 6 przez Nasza droga do

Skończył się styczeń, więc należałoby zebrać Wasze zapytania skierowane do naszych specjalistów z całego miesiąca i trochę na nie poodpowiadać. Dziś odpowiada na Wasze zapytania Ola z likewedo.it, CrossFit Level 1 Trainer.

logo AMK male

 

1. Czy można ograniczyć trening crossfitu do 10 minut na dzień przez 5 dni w tygodniu?

Można, ale z CrossFitem nie będzie miało to wiele wspólnego :)

Z jednej strony warto pamiętać, iż każda aktywność fizyczna dla naszego organizmu jest na wagę złota, z drugiej jednak strony, 10 minut dziennie to zbyt mało, bo nim organizm zdąży się rozgrzać, następuje koniec treningu.

Jeśli jednak ktoś na aktywność fizyczną może poświęcić faktycznie tylko 10 minut dziennie, to warto aby to robił.

 

2.      O co chodzi z tym crossfitem? Interesuje mnie Twoja opinia, a nie to co czytam w internecie.

Pytasz pewnie o to dlaczego teraz wszyscy i wszędzie o nim tyle „trąbią” :)

CrossFit nie jest taki nowy jakby mogło nam się to wydawać sądząc chociażby po ilość publikacji, która ostatnio o nim się pojawia w mediach. To efekt tego, że przez kilka lat był u nas niszową dyscypliną, a teraz w końcu doczekał się swojej fali wznoszącej. Fali, która szybko nie minie, ponieważ z każdym nowootwieranym crossfitowym boxem narodzi się nowa crossfitowa społeczność, która przyciągnie kolejne nowe osoby. A w każdej z tych nowych społeczności pojawią się osoby, które (pomimo wieku) zapragną ćwiczyć kilka razy w tygodniu, zapragną zostać trenerami, zapragną otworzyć własnego boxa, lub zapragną w jeszcze inny sposób związać swoje życie z tą dyscypliną. Tak właśnie było w przypadku boxa, w którym ponad 2 lata temu ja zaczęłam swoje treningi. Mogę wymienić co najmniej kilkanaście osób, które ze „zwykłych” klubowiczów zmieniły się w ludzi, którzy z CrossFitu żyją i zarażają nim kolejne osoby. Brzmi jak choroba, ale tak to właśnie działa. Podejrzewam, że ciężko taki klimat uzyskać na typowej siłowni lub zajęciach fitness.

I o co właściwie chodzi z tym CrossFitem? Właściwie to o to, że jest to sport dla każdego. Co nie znaczy, że każdy się w nim odnajdzie i go pokocha. Ale skoro są joginki, które i na CrossFicie się odnajdują, to może warto sprawdzić o co w tym wszystkim chodzi J

Jeśli przed pierwszą wizytą w crossfitowym boxie chcesz obejrzeć filmiki o CrossFicie to od filmików gladiatorów z międzynarodowych aren, zdecydowanie bardziej polecam Ci filmik w klimacie takim jak ten

 

3.      Czy jest możliwe trenowanie crossfitu w domu? Co warto mieć za urządzenia/pomoce przy ewentualnym domowym crossficie?

Jeśli trening w domu to bardziej możemy mówić o treningu z elementami CrossFit. Jasne, że jest wiele „łatwiejszych” ćwiczeń crossfitowych, które możesz wykonać w domu, ale bardzo wielu ćwiczeń w warunkach domowych i bez odpowiedniego wsparcia trenerskiego i sprzętowego po prostu nie wykonasz. Z podstawowych sprzętów, które mogę polecić do domu, polecam kettla, skakankę i drążek do podciągania – ale koniecznie bardzo dobrze przymocowany, najlepiej na stałe.

4.      Czy treningi crossfit muszą być zawsze przekrojowe? Słyszałem, że crossfit rozwija siłę, gibkość i wytrzymałość.

Dokładnie tak i właśnie dlatego jest taki uniwersalny. Jeśli ktoś jest „tylko” silny, a przy tym ma braki w wytrzymałości i gibkości, to dobre wyniki w większości WOD-ów zacznie osiągać dopiero wtedy, kiedy jego organizm przestawi się na crossfitowy typ treningu. Podobnie będzie wytrzymałością. Samą wytrzymałością nie zwojujemy wiele, kiedy będzie trzeba zmierzyć się z większym ciężarem.

5.      Ile trwa taki przeciętny trening crossfit dla początkującego i niesportowca. I jak często można?

WOD-y (workout of the day) dla początkujących (Intro lub Beginners) mają podobną długość jak typowe WOD-y. Są to zajęcia dedykowane nie tylko osobom początkującym w CrossFicie, ale właśnie niesportowcom. Możesz zatem iść na nie bez obaw, ponieważ trener prowadzący takie zajęcia powinien na wstępie dokładnie wypytać Cię o Twoje dotychczasowe doświadczenie i aktualną formę. Trener również obserwując Cię na pierwszym treningu podpowie Ci jak często powinieneś pojawić się na treningach na początku swojej przygody z CrossFitem. Jeśli do tej pory Twój tryb życia był bardzo mało aktywny, to zdecydowanie nie polecam rzucania się na głęboką wodę i deklaracji, że będziesz chodzić do boxa 5 razy w tygodniu. Organizm potrzebuje czasu aby przyzwyczaić się do nowości, poza tym, tak samo jak ważna jest aktywność i prawidłowa dieta, tak samo waży jest też czas na regenerację organizmu między treningami.

Pozdrawiam,

Follow me on Facebook
Jeśli macie jakieś zapytania do Oli lub innych naszych fachowców, to pytajcie w komentarzach lub poprzez email naszadrogado@gmail.com ;) Raz w miesiącu wybierzemy maksimum 5 pytań, na które specjaliści odpowiedzą na łamach naszego bloga.
Print Friendly, PDF & Email