Specjalista radzi: pytania czytelników do Dogoterapeuty

Specjalista radzi: pytania czytelników do Dogoterapeuty

12 lutego 2016 0 przez Nasza droga do

Jak widzicie po tytule dziś Dogoterapeuta Bożena Bartoszek odpowiada na zapytania czytelników.

Bożena Bartoszek

 

Jak wyglądają takie spotkania na dogoterapii?

Zajęcia dogoterapia /kynoterapii odbywają się za zgodą dyrekcji placówki oraz pisemną zgodą rodziców. Mogą odbywać się cyklicznie lub jednorazowo. Jeśli zajęcia są jednorazowo to moim zdaniem powinno się na nich poruszać: kwestie bezpiecznego zachowania dzieci przy psie, mówimy na nich również o tym gdzie i jak pracują psy oraz jak się nimi opiekować. Treści muszą być dostosowane do wieku odbiorców. Jeśli zajęcia są cykliczne to z wychowawcą grupy staram się dopasować treść do tego co akurat przerabia dana grupa i wzbogacić temat o ćwiczenia z udziałem psa. Jeśli jesteś to np. matematyka to możemy wkładać psie przysmaki do kolorowych misek, dodawać je odejmować i karmić nimi psa. Tak samo możemy postąpić z każdym innym rodzajem zajęć. Dziecko zapamiętuje najlepiej to co budzi emocje a duży pies rasy nowofundland z jakim ja pracuję doskonale się tu sprawdza. Wywołuje wiele emocji, przynosi radość i w dużej mierze niweluje stres. Należy jednak pamiętać, że pies nie jestem zabawką i to od jego dobrostanu zależy bezpieczeństwo na zajęciach.

Jakie psy nadają się do tej formy terapii?

W dogoterapii pracują psy rasowe i kundelki. Wszystko zależy od predyspozycji danego psa, od tego jak przebiegała jego socjalizacja i szkolenie. Z psami rasowymi jest o tyle łatwiej, że ze wzorca rasy dowiemy się jakich cech możemy się tu spodziewać, ale należy pamiętać, że każdy pies to żywy organizm i nasze oczekiwania nie zawsze się spełniają. Nie można kupić czy adoptować psa ponieważ zakładamy, że będzie on pracował w dogoterapii, ale to tak jak byśmy mówili tuż po urodzeniu dziecka, że zostanie ono prawnikiem. Wyszkolenie psa do pracy z dziećmi wymaga dużej staranności w jego socjalizacji, wychowaniu i szkoleniu. Najlepiej gdy przewodnik psa jest również jego trenerem. Obecnie w Polsce z dziećmi pracują przeważnie: golden retrievery, cavalier king charles spaniele, psy rasy husky, labradory, nowofundlandy oraz kundelki. Widziałam jak z powodzeniem radziły sobie w pracy również boksery, teriery, beagle i wiele innych.

Pozdrawiam,

Bożena

Znajdziecie mnie i tu: www.facebook.com/bozena.Bartoszek

Jeśli macie jakieś zapytania do Bożeny lub innych naszych fachowców, to pytajcie w komentarzach lub poprzez email naszadrogado@gmail.com ;) Raz w miesiącu wybierzemy maksimum 5 pytań (do każdego fachowca), na które specjaliści odpowiedzą na łamach naszego bloga.

Print Friendly, PDF & Email