Dlaczego mieszkamy tu na Śląsku, a nie gdzie indziej?

W Polsce, na świecie, jest dużo pięknych miejsc i pewnie dziwicie się dlaczego siedzimy tutaj na Śląsku, wśród hałd, hut i kopalń.

Ja zabrzanka, on świętochłowiczanin. Poznaliśmy się w Beskidach na sylwestra, a nasza pierwsza randka odbyła się w Rudzie Śląskiej, która zapoczątkowała naszą „przyszłość” i nawet tutaj mieszkamy.

Dlaczego mieszkamy tu na Śląsku, a nie gdzie indziej?

Tutaj, w Rudzie Śląskiej, znalazłam właśnie swoją pierwszą i poważną pracę po studiach. Tak w ogóle to mogłabym pracować wszędzie, czy tu czy na końcu świata, ale „tu i teraz” jest mi dobrze, więc po co mam to zmieniać!

Obraz 101

Kilka powodów, dla których warto mieszkać na Górnym Śląsku:

 • W aglomeracji katowickiej jest masa firm, zakładów przemysłowych, w których na pewno znajdziemy interesującą nas pracę.
 • Pomoc medyczna, tylko wybierać gdzie i do kogo.
 • Szkolnictwo, jest również w czym wybierać.
 • Jest tu i rozrywka, bo są teatry, kina, opery, muzea, id.
 • W naszej aglomeracji katowickiej jest dobra komunikacja miejska i międzymiastowa. Jednym autobusem przejedziesz przez kilka miast, np. autobus nr 6 jedzie z Gliwic, przez Zabrze, Rudę Śląską, Świętochłowice, Chorzów, aż do Katowic.
 • Mamy swoje lotnisko, autokary, więc można jechać w świat bez auta.
 • Poza kopalniami i hutami, których jest i tak coraz mniej czynnych, mamy sporo jezior i terenów zielonych. Taka ciekawostka przez wymienione wyżej miasta przebiega długie pasmo zielone, dzięki któremu w naszych miastach możesz czasem spotkać zające, sarny, bażanty, dziki ;) Niektóre z nich biegają nam pod oknami! Posiadamy też rośliny i ptactwo pod ochroną, które spotkasz poza wspomnianymi miejscami np. w Parku Śląskim czy też na Górze Hugona (Hugoberg). Takich terenów u nas naprawdę jest o wiele więcej!
 • A jak jest nam mało natury i oprócz hałd widocznych i wspomnianych wyżej miejsc możemy skoczyć za miasto, np. w Beskidy, które również leżą na terenie Górnego Śląska, a do których od nas mamy około 1,5 godziny jazdy samochodem. My mamy takie szczęście, że przy dobrej pogodzie to widzimy je przez okno, mieszkając w Rudzie Śląskiej!
 • Dla rowerzystów, biegaczy, po prostu lubiących aktywność fizyczną – znajdziecie na Śląsku na bank coś dla siebie, bo organizowanych w ciągu roku jest masa imprez sportowych i tych darmowych i tych za niewielką kasę, no i co najważniejsze jest tutaj bardzo dużo terenów, które tylko się proszą o uprawianie na nich sportu.
 • No i najważniejsza sprawa, jak jest praca to jest i dużo tu mieszkań i domów, więc łatwiej jest tutaj się osiąść na stałe. Jednym z ciekawszych miejsc, w którym znajdziecie ogrom ofert nieruchomości do sprzedaży czy do wynajęcia, a nawet oferty ziemi jest portal www.mieszko.my Jest to pierwszy portal, który skupia w sobie wszystkie nieruchomości ze Śląska, więc jest w czym wybierać!

Moi rodzice właśnie przyjechali na Śląsk za pracą i tak oto jestem „tu i teraz”, w tym miejscu, a zostałam tutaj, choć mam możliwość wyjazdu za granicę, bo mi się tutaj podoba!

A Ty? Dlaczego mieszkasz tam gdzie mieszkasz?

Ancia

 

Print Friendly, PDF & Email
(Visited 329 times, 1 visits today)
 • Mieszkam tu, gdzie mieszkam, bo lubię moją ciszę i spokój z dala od miejskiego zgiełku. Jak mi się znudzi to ruszam na weekend w inne miejsce np. na Górny Śląsk albo na Dolny – tak jak w ten weekend :-)

 • Ja mieszkam w Opolu właśnie dlatego, ze tu mi dobrze. Moze gdzieś jest lepiej, ale tutaj tez nie narzekam więc po co mam szukać czegoś wiecej?:)

  • Czasem ludzie potrzebują zmian, a u Ciebie widać, że jesteś szczęśliwa tam gdzie żyjesz.

 • I ja tu mieszkam i się z tego cieszę :) Co prawda lubię na wieś świętokrzyską wyjechać, do teściów, by odpocząć, ale na dłuższą metę chyba wolę tu. A mogę z całą pewnością powiedzieć, że jestem właśnie stąd, z Górnego Śląska, z Zagłębia, już moi 5xpradziadkowie tu mieszkali :)

  • My też czasem wyjeżdżamy poza granice Śląska, ale jednak coś nas tu ciągnie by tu częściej przebywać.

 • Sosnowiec, łatkę ma chyba już na wieki. Jeśli chodzi o kreowanie tożsamości, to na to chyba ma wszystko wpływ.

 • My mieszkamy na wsi na dolnym śląsku, tu jest moje miejsce, tu jest mój dom i nie ruszam się stąd :)

 • Iza

  Ja mieszkam tu gdzie mieszkam, bo mąż ma tutaj pracę, to jedyny powód. No, teraz jeszcze muszę myśleć o chłopcach pod kątem języka i szkoły. Te dwie rzeczy mnie tu uwiązały, ze wszystkich innych powodów i uczuć, mentalnie tkwię w Polsce i nigdy się tu nie odnalazłam. Szczerze mówiąc, nawet nie próbuję. :(