Relaks nad Jeziorem Rożnowskim

Relaks nad Jeziorem Rożnowskim

25 lipca 2017 13 przez Nasza droga do

Zeszły weekend siostra zabrała mnie do raju, polskiego raju. Wiedziałam, że w Polsce jest dużo pięknych terenów, ale tych jeszcze nie znałam.

Relaks nad Jeziorem Rożnowskim

Gdy moja siostra i moi rodzice opowiadali mi o tamtych terenach, od razu wierzyłam, że musi być tam pięknie.

jezioro rożnowskie

Jezioro Rożnowskie, niedaleko Nowego Sącza, jest długie na prawie 20 km, a szerokie na 1-2km (wiedza z Wikipedia). Jest tak wielkie i kręte, że nie idzie go całego oczami ogarnąć. Jeśli wiecie jak wygląda Jezioro Żywieckie (klik), to Jezioro Rożnowskie jest o wiele wiele dłuższe. Z pobliskich wiosek wygląda jak ogromny zalew między wzgórzami, z miejscowymi gdzieniegdzie piaszczystymi plażami (jest gdzie pupę zamoczyć). 

Teren wokoło jeziora jest niesamowicie zielony, mieszka tam mnóstwo dzikich zwierząt (np. popielica, która budzi się do życia praktycznie na lato) oraz przeróżne gatunki ptaków (te ostatnie zwłaszcza na tzw. Małpiej Wyspie).

Na jeziorze pływają statki (rejsy z Gródka nad Dunajcem), łódki, jachty żaglowe, czasem nad nim przelatują 'samoloty’ (z aeroklubu w Łososinie Dolnej). Pisząc ten tekst urodził mi się pomysł by wpisać lot widokowy moim bucket list.

Ponadto w okolicy można popodziwiać ruiny zamków, jak i same zamki. Ciekawym przykładem jest Zamek Tropsztyn świetnie umiejscowiony (i tu rejonowa niespodzianka) nad Jeziorem Czchowskim, który miałam niestety okazję zobaczyć jedynie z trasy. Mam nadzieję, że to kiedyś nadrobię.

Wieczorną ciszę czasem przerywają fajerwerki, z powodu organizowanych w tym rejonie imprez, ale na szczęście nie przeszkadza to w odpoczynku.

Okolice zachęcają do uprawy rolnej. Mieszkańcy w swoich ogrodach sieją fasolę, która przepięknie kwitnie i pnie się na wbitych w ziemię długich kijach. Dla mnie od tamtej pory jest to „kraina fasoli”, bo gdzie się człowiek nie ruszył, to w wielu miejscach ona rosła. Ziemia jest tak dobra, że i inne warzywa, jak i owoce dobrze tam rosną, ale trzeba chronić przed dziką zwierzyną.

Zobaczcie skrawek tych pięknych okolic na przygotowanym przeze mnie filmie:

Jest to raj dla ludzi szukających relaksu, raj dla wędkarzy, grzybiarzy, lubiących przebywać z naturą.

Nasi chłopcy mieli tam naprawdę frajdę!

Print Friendly, PDF & Email