Tatry z dziećmi. Jaskinia Mroźna. Co warto wiedzieć!

Tatry z dziećmi. Jaskinia Mroźna. Co warto wiedzieć!

31 sierpnia 2019 1 przez Nasza droga do

Tego lata stwierdziliśmy, że pora już w końcu wyruszyć w Tatry z dziećmi. Naszym planem było zrobić przynajmniej dwie trasy z chłopakami, a jedną z nich była Jaskinia Mroźna. I o niej dziś na blogu.

 

Jaskinia Mroźna z dziećmi

 

Przed wyjazdem wpisaliśmy w google słowa „Jaskinia Mroźna” i ukazały nam się filmiki, które praktycznie mnie zniechęciły do jej odwiedzenia z naszym czterolatkiem i sześciolatkiem. Po namowie Yśka, jego wspominkach z dzieciństwa, postanowiliśmy jednak iść do tej jaskini. Była to świetna decyzja!

 

https://www.instagram.com/p/B01V9N4IZKG/?utm_source=ig_web_copy_link

 

Szlak do Jaskini Mroźnej wiedzie przez Dolinę Kościeliska. Jest to przepiękna dolina, która prowadzi do wielu niesamowitych miejsc, w tym jaskiń. 

Mroźna jest jedyną jaskinią, po stronie polskich Tatr, do której wstęp jest płatny, ale za to mamy ją oświetloną.

Trasa do Jaskini Mroźnej, którą szliśmy:

MTB Hostel – Dolina Kościeliska (zielony szlak)Jaskinia Mroźna (czarny szlak)powrót Doliną Kościeliska (zielony szlak) – MTB Hostel

Dolina Kościeliska jest łatwym i malowniczym szlakiem do przejścia. Trochę potu wychodzi jedynie na czarnym szlaku do jaskini. Droga tam jest już kamienista, ale nasze dzieci świetnie sobie dały na niej radę.

Szlak do jaskini, jak na te kamienie, jest w miarę szybki, ale to zależy oczywiście od tempa, którym się idzie. A z małymi dziećmi wiadomo, że idzie się wolniej. Chociaż nasz najmłodszy syn, pędził do niej, bo nie mógł się jej doczekać. Ledwo co ja go dogoniłam, dobrze, że Ysiek, mój mąż, ma lepsze tempo.

Przy jaskini należy zakupić bilety wstępu i można oddać się przygodzie!

 

https://www.instagram.com/p/B03m2bKI5Ys/?utm_source=ig_web_copy_link

 

W jaskini warto mieć jednak jakieś wierzchnie cieplejsze odzienie, gdyż jak sama nazwa wskazuje, jest zimno. Nie trzeba mieć żadnych czołówek, latarek, idąc Mroźną. Jednak my wzięliśmy czołówki dla naszych chłopców, dla ich frajdy, co bardzo wzbogaciło naszą górską wycieczkę z dziećmi.

W samej jaskini trzeba jednak uważać, pomimo dobrego oświetlenia: na wystające skalne pułapki nad głową, śliskie kamienie pod nogami czy głębokie dziury za barierkami. 

Jaskinia jest dłuuga!

 

https://www.instagram.com/p/B02ZYe9opzP/?utm_source=ig_web_copy_link

 

Gdy już przejdzie się jaskinię, a nie ma tłumów turystów, to można odpocząć przy wyjściu. Tu warto odpocząć z maluszkiem, bo czeka trochę ciężkie zejście w dół: najpierw kamienistą drogą, a później drewnianymi schodami, do Doliny. 

Nakręciliśmy film z tej trasy, ale pod kątem pokonywania jej z dziećmi. Znajdziesz go poniżej, ale zanim go obejrzysz, to jest kilka rzeczy, które warto wiedzieć i zabrać ze sobą przed wybraniem się do tej jaskini.

 

Must have zanim pójdziesz do Jaskini Mroźnej:

Picie i jedzenie. Trasa jest przyjemna, ale męcząca, lepiej mieć coś ze sobą, by się napić czy posilić. Może warto też pomyśleć o herbacie w termosie, my mieliśmy w lecie.

Czołówki, latarki? Zastanów się, bo może warto tym wzbogacić wędrówkę dziecka.

Ciepłe wierzchnie odzienie (może i rękawiczki dla dziecka). W jaskini jest chłodno, a często trzeba się również czegoś trzymać, np. zimnych poręczy.

Płaszcze przeciwdeszczowe. Jeśli nie masz przeciwdeszczowych rzeczy, to można kupić zwykłe foliowe płaszcze na straganach, np. w Zakopanym, za niewielkie pieniądze (są rozmiary dla dorosłych i dla dzieci), a do tego bardzo lekkie i skuteczne. W górach szybko zmienia się pogoda, mogą się przydać.

Dobry humor. Bez dobrego humoru nigdzie nie wychodź.

Nosidełko, wózek. Przekreśliłam nosidełko i wózek, bo moim zdaniem nie jest to odpowiednia jaskinia do brania tego typu rzeczy, za dużo trzeba się schylać i kombinować, jak przejść przez nią. Zresztą, wózkiem nie ma szans w ogóle przejechać czarnego szlaku, jak i przejść jaskinię. Może warto poczekać aż dziecko urośnie i przejdzie szlak na własnych nóżkach, a na ten czas wybrać inną trasę. 

 

Więcej ujęć ze szlaku i jaskini zobaczysz w poniższym filmie, na który Cię serdecznie zapraszamy. Jeśli masz jakieś pytania odnośnie tej trasy lub innej, zostaw je w komentarzu.

Miło nam będzie jak zostawisz po sobie ślad, w formie komentarza, czy też polubienia naszego kanału na You Tube, czy na Instagramie.

OBEJRZYJ FILM ⇓⇓⇓ KLIK ⇓⇓⇓

 

 

Print Friendly, PDF & Email