Góra Żar z dzieckiem

Góra Żar z dzieckiem

21 lutego 2015 2 przez Nasza droga do

Góra Żar z dzieckiem

W tamtym roku zdobyliśmy kilka szczytów, jedną wśród tych gór była góra Żar (761 m n.p.m.). Na jej szczyt można dojechać kolejką linową, tzw. przez nas ‘tramwajem’, ale my zdecydowaliśmy się jednak zdobyć ją na pieszo z malutkim JJ’em. Muszę przyznać, ze dzieciak nam się udał, niezły z niego kompan na szlaku! Oby mu tak zostało!

 góra żar

Wracając do góry Żar to zawsze jakieś negatywne nastawienie do tej góry miałam, nie wiedzieć nawet dlaczego, a nigdy na niej wcześniej nie byłam, widywałam ją tylko z daleka. Najbardziej mnie zaciekawiła chyba wtedy jak ją pierwszy raz zobaczyłam z Czupla, którą bardzo polecamy, a zdjęcia z tej góry możecie zobaczyć tutaj – KLIK.

Gdy już jednak stanęłam osobiście na górze Żar to stwierdziłam, że chcę tu jeszcze powrócić!

Jeśli chodzi o wejście na szczyt z dzieckiem to nie jest to problematyczne. Do jakiegoś momentu można podjechać autem. Chcąc iść dalej to mamy praktycznie pięć możliwości: jadąc wspomnianym wyżej tramwajem, idąc krętą drogą asfaltową, idąc szlakiem, idąc wzdłuż torów od tramwaju lub na przestrzał. 

My byliśmy zaopatrzeni w nosidełko dziecięce ze stelażem, gdzie nasz szkrab nie miał problemów nawet ze drzemką.

Na samym szczycie góry znajduje się zbiornik wodny elektrowni szczytowo-pompowej – wygląda to z bliska ciekawie, lepiej niż z daleka. 

góra żar

 

Z samego szczytu w piękną pogodę można poobserwować loty paralotniarskie, czasem i jakieś szybowce na niebie się znajdą. Poza tym, co mnie najbardziej zauroczyło to to, że ze szczytu widnieje przepiękna panorama Beskidów, a wśród nich świetnie prezentują się dwa jeziora: Międzybrodzkie i Żywieckie (o tym drugim jeziorze pisałam kiedyś tutaj KLIK).

Na samym szczycie, jeśli nie macie swojego prowiantu, są i budki, gdzie można coś zjeść.

 góra żar

 góra żar

Góra Żar

 gór żar

  góra żar

góra żar

I pomyśleć, że na Górnym Śląsku mamy takie ładne tereny.

Śląsk to nie tylko kopalnie i hałdy.

Jest u u nas na Śląsku wiele pięknych miejsc.

 

Print Friendly, PDF & Email