To jak z tą wodą, ile w końcu jej pić

To jak z tą wodą, ile w końcu jej pić

14 kwietnia 2015 12 przez Nasza droga do

Wszyscy mówią pij wodę, ale nie mówią ile jej pić. To jak z tą wodą, ile w końcu jej pić?

Czy uwierzycie mi jak powiem Wam, że jestem ‘niepijkiem’?  Mam z tym naprawdę kłopot i muszę sobie robić ‘wyzwania’, by wypijać odpowiednią ilość wody. Ostatnio testuję sobie sama dla siebie różne aplikacje dotyczące przypominania picia wody i muszę przyznać, że prawie każda pokazuje inny litraż jaki powinniśmy wypijać.

to jak z tą wodą, ile w końcu jej pić

To, że woda każdemu jest do życia potrzebna to to już na pewno wiecie!? Bez wody ‘uschniemy’! Może nie dosłownie tak jak kwiaty, ale pewne procesy w naszym organizmie zostaną zaburzone, nastąpi odwodnienie organizmu, które jest zagrożeniem dla życia!  Tutaj odsyłam Was do bardzo ciekawych informacji dotyczących tego ‘co się dzieje, gdy nie pijesz wody?’ – klik. Dlatego starajmy się w miarę często nawadniać nasz organizm poprzez picie płynów.

 Ile powinniśmy pić wody?

Nie zdziwi chyba Was, jak zacznę zdanie od ‘zależy’.

Niektóre źródła donoszą, że kobieta powinna spożywać 2700 ml na dobę, a mężczyzna 3700 ml, natomiast wczytując się w normy żywieniowe okazuje się, że kobiety w wieku od 19 lat wzwyż  powinny spożywać 2000 ml wody, natomiast mężczyźni w tym samym wieku powinni spożywać jej o 500 ml więcej. Okazuje się jednak, że ilość ta to suma wszystkich płynów jakie dostarczamy organizmowi, w tym również doliczona jest woda pochodząca z produktów spożywczych. Zobaczcie sami i przeanalizujcie sobie tabelę dotyczącą norm spożywania wody. Jednak to nie wszystko, ilość wody jaka jest nam potrzebna, jest zależna od wielu czynników, są nimi m.in. wiek, masa ciała, poziom aktywności fizycznej, ‘klimat’, stan zdrowia, ilość spożywanego pożywienia.

Ogólnie przyjmuje się, że dorosły człowiek potrzebuje około 1 ml wody na każdą spożytą kalorię lub około 30 ml na każdy kilogram masy ciała (na dobę), jednak nie mniej niż 1500 ml na dzień.

Inaczej będzie dla dorosłego człowieka o średnim poziomie aktywności fizycznej: przy wysiłku takim jak np. bieganie, fitness czy szybki chód, które trwają do godziny czasu, należy zwiększyć spożywanie płynów o 400-600 ml w ciągu dnia.

Inaczej będzie dla dorosłego człowieka o zwiększonej aktywności fizycznej: przy intensywnym wysiłku, trwającym więcej niż 1 godzinę należy zwiększyć spożywanie płynów o 1,2 litry.

Inaczej będzie dla kobiet w ciąży: 2300 ml

Inaczej będzie dla kobiet karmiących: 2700 ml

Inaczej będzie dla osób starszych, niezdolnych do samodzielnego funkcjonowania: 100 ml/kg na pierwsze 10 kg masy ciała, 50 ml/kg na kolejne 10 kg i 15 ml/kg na pozostałe kilogramy (na dobę).

Jak widać zapotrzebowanie na wodę jest zmienne!

Niedobór jak i nadmiar wody jest szkodliwy, więc najlepiej znaleźć ‘złoty środek’, a ilość jaką spożywacie możecie sobie monitorować w tabelce, którą ostatnio dodałam – klik.

 

Print Friendly, PDF & Email