Jak tanio kupić ogródek działkowy?

Jak tanio kupić ogródek działkowy?

14 listopada 2015 2 przez Nasza droga do

Nie znam osoby, która nie chciałby mieszkać w domku, jednak nie każdego na to stać lub boi się tak jak ja brać kredyt na takie duże stawki. Fajnie mieć własny dom, własny ogródek, ale jak się tego nie ma, to można zainwestować drobniejsze pieniądze na miejski ogródek działkowy. Zaraz będzie fala narzekań, że ogródki są takie drogie, że idą w sprzedaży nawet po kilkadziesiąt tysięcy złotych! Otóż tak, zgadza się. Ogródki miejskie są okropnie drogie, aż dziwne, że za takie grube pieniądze ludzie je sprzedają bez własności ziemi, ale niestety za czyjąś pracę trzeba słono płacić. Znam jednak bardzo dobry sposób jak tanio kupić ogródek działkowy?

Jak tanio kupić ogródek działkowy? - nasza droga do

Najpierw musicie uderzyć do interesujących Was miejskich R.O.D. (Rodzinne Ogródki Działkowe) i tam się porozglądać. Zobaczcie czy nie ma może jakiś zapuszczonych działek. Spiszcie ich numery, które powinny być na bramce, płocie lub w okolicach altany, o ile tam jest. Jeśli nie ma, zapytajcie się właścicieli sąsiadujących ogródków, ewentualnie po numeracji działek możecie dojść do tego jaki ma ona numer. Gdy już znajdziecie takie działki zobaczcie czy podoba Wam się otoczenie, w którym się znajdują. Sprawcie też czy posiadają one media: prąd i wodę. Jeśli nie widać tego na pierwszy rzut oka, to warto sobie to zapisać, by wiedzieć o co później pytać.

Jak tanio kupić ogródek działkowy?

Z listą działek uderzacie do Zarządu, czyli głównego budynku na terenie R.O.D., w którym załatwia się wszelkie sprawy działkowców. Jak nie wiecie, gdzie się on znajduje to popytajcie działkowiczów. Zarząd powinien posiadać listę działek do sprzedaży oraz zapuszczonych ogródków. Działki do sprzedaży są zazwyczaj drogie, a działki zapuszczone są właśnie o wiele tańsze! Zobaczcie sobie tą listę działek oraz możecie porównać sobie z Waszą listą, no i popytać Zarząd o te działki.

jak tanim kosztem kupić ogródek działkowy? - nasza droga do

Najtańsze są działki te, które są do całkowitego odnowienia: zapuszczone, z rozwalającą się altaną, a nawet bez takowej, z rozwalonym płotem, czy nawet bez płotu, ze stojącą wodą na działce, itd. Oszacujcie sobie przed wzięciem tej konkretnej działki czy będziecie w stanie własnymi siłami np. zrobić na niej porządki, naprawić ewentualnie pęknięty drenaż czy postawić płot. Wtedy przy kupnie zapuszczonej działki możecie negocjować z Zarządem ogródków o jej cenę.  Patrzcie też na to czy znajdują się na niej media: prąd i gaz, bo podłączenie ich jednak dodatkowo kosztuje, a to pewnie trzeba będzie najpierw wykonać, by móc zrobić choćby zwykłe prace porządkowe. Zwróćcie też uwagę na to czy na działce istnieją tylko drzewa owocowe czy są jeszcze zwykłe drzewa. Niestety drzew nie-owocowych na ogródkach ciężko pozbyć się bez zgód, z owocowymi nie ma takiego problemu. Chyba, że te drzewo nie będzie Ci przeszkadzać, to już masz kolejny punkt do negocjacji z Zarządem.

Jak tanio kupić ogródek działkowy? - nasza droga do

Czasem bywa tak, że obok siebie sąsiadują dwa zapuszczone ogródki działkowe, ale na drugiej istnieje jakiś większy problem, np. stoi woda, więc nikt nie chce brać ani tej ani tej działki, bo nie chce kłopotu. Jednak gdy ktoś jest złotą rączką i potrafi zrobić takie rzeczy, to może również to zaproponować Zarządowi w zamian za obniżenie stawki za kupno obu działek, być może uda Wam się wynegocjować dwie działki w cenie jednej, a to już kaaawał ziemi!

Przy kupnie działki musicie brać wszystkie opcje pod uwagę i dobrze się zastanowić. Musicie się również też dowiedzieć od Zarządu czy dana działka nie jest zadłużona. Naprawdę możecie ogródek działkowy mieć już za 1000 zł, tylko trzeba dobrze rozegrać sprawę. Niestety koszta porządkowe, naprawcze, ewentualnie nowe budowlane kosztują, więc to też musicie brać pod uwagę czy Was będzie na to stać, bo same opłaty za utrzymanie działki to pikuś (warto to rozeznać przez zakupem).

Musicie brać również pod uwagę to, że kupując działkę stajecie się 'działkowiczem’, który musi przejść odpowiednie przeszkolenie (Zarząd na takie szkolenie przesyła nowych właścicieli). Poza tym od momentu kupna ogródka musisz o ten ogródek dbać, gdyż niezadbany mogą Ci nawet odebrać. Dlatego też kupując ogródek działkowy zastanów się pierw czy masz czas i pieniądze, po pierwsze na jego utrzymanie, a po drugie choćby na drobne prace porządkowe, a przyrządy, które pomogą utrzymać działkę w ładzie znajdziecie m.in. na  http://www.sklepogrodniczy.pl/
.

Zima idzie, a ja myślę o ciepłych dniach spędzanych na ogródku…

Ancia

 

 

Print Friendly, PDF & Email