Kilka faktów o Berlinie

Kilka faktów o Berlinie

6 listopada 2015 3 przez Nasza droga do

Jakiś czas temu, a dokładniej mówiąc w lato, dodałam wpisy dotyczące mojego wyjazdu do Berlina. Dziś przychodzę do Was z przypominajką odnośnie tej podróży oraz z kilkoma faktami, o których warto wiedzieć przed wyjazdem do tego miasta.

IMG_2277

 1. Berlin to największe miasto Niemiec.
 2. Posiada bardzo dużą liczbę zabytków. Potrzeba tak naprawdę kilka dni by wszystko zwiedzić.
 3. Berlin to idealne miejsce dla pasjonatów architektury.  Na prawie każdej ulicy znajdziecie nowe i stare budowle, a w dodatku ciekawie to wygląda!
 4. Tereny Berlina to jedna wielka 'budowa’, bo ciągle trwają tam jakieś prace i z roku na rok powstają nowe budynki. Pomimo tego w mieście tym znajdziecie jednak wiele miejsc, które są zielone. W Berlinie są  piękne ogrody!
 5. Berlin to miasto kulturalne, posiada wiele muzeów, oper, orkiestr symfonicznych, teatrów. Oprócz takiej kultury znajdziecie tam jeszcze kulturę własną, każdego człowiek z osobna, różnej narodowości i w dodatku nie czuć tam chamstwa, zawiści, złości, za to wszędzie odczuwa się życzliwość, czego my Polacy możemy pozazdrościć w swoim kraju.
 6. W Berlinie dogadasz się nie tylko w języku niemieckim, ale i w języku angielskim. Angielski słychać tam na poziomie dziennym.
 7. Ulice Berlina najciekawsze są wieczorem, jest tam wtedy specyficzny klimat. Ulice są przepełnione uśmiechniętymi ludźmi, budynki są pięknie oświetlone, są czynne kluby, słychać gdzieniegdzie muzykę na żywo.
 8. Jeśli ktoś pragnie odnaleźć ciszę w tym mieście, to może ją mieć dla siebie przez krótki czas albo wybierając się wcześnie z rana na spacer (zauważyłam, że o godzinie 6 zaczyna już żyć miasto) albo wybierając się do muzeum albo idąc po prostu spać.
 9. Oglądanie Bramy Brandenburskiej polecam wieczorem, jest piękniejsza niż w dzień, a to za sprawą jej oświetlenia. Poza tym o tej porze wieczorem słychać ludzi o różnej narodowości, czasem i muzykę. Niesamowity klimat!
 10. Miasto Berlin, co niestety muszę przyznać, to brudne miasto. Rano (pewnie po imprezach) walają się wszędzie śmieci, szczególnie na East Side Gallery, tuż za murem wzdłuż rzeki, gdzie jednak warto się wybrać i zobaczyć niesamowite malunki na słynnym Murze Berlińskim.
 11. Na światłach drogowych widnieje kroczący lub stojący chipek, tzw. Ampelmann. Ampelmann’a można też spotkać na berlińskich souvenirach. Nawet istnieje gadżetowy sklep tylko z tym Panem.
 12. Często możecie w Berlinie napotkać misia, to symbol tego miasta, widnieje on na herbie. Za każdym razem będzie on pewnie w innych kolorach. Poza tym Berlin uczestniczy w międzynarodowej akcji United Buddy Bears, która nawołuje do tolerancji i porozumienia między narodami.
 13. Do Berlina, w ogóle do Niemiec, warto wybrać się na zakupy. Gdy są wyprzedaże można kupić tam rzeczy za niewielkie pieniądze. Ja kiedyś w Niemczech kupiłam sobie m.in. dwie pary spodni, jedne za 3 Euro, a drugie za 2. Natomiast trampki a la skórzane i do kolan o rozmiarze 40 kupiłam sobie na dziale dziecięcym za 3 Euro – u nas to niespotykane, żeby takie rozmiary widniały w dziecięcym. Ponadto Berlin to fashionraj, istnieje tam ogrom sklepów z ubraniami i dodatkami!
 14. Do Berlina bardzo łatwo się dostać na własną rękę. Jeżdżą tam i busy, autokary (np. IC Bus), jeżdżą pociągi (np. DB Bahn) i lecą też samoloty.
 15. W Berlinie bardzo dobra jest komunikacja, wszędzie szybko łatwo się dostać. Warto jednak przed zwiedzaniem zaopatrzyć się w plan miasta oraz w plan połączeń.

Ancia

Print Friendly, PDF & Email