Specjalista radzi: pytania do Psychologa

Specjalista radzi: pytania do Psychologa

26 lutego 2016 1 przez Nasza droga do

Dziś na Wasze zapytania odpowiada Psycholog, Marta Seweryńska-Kępa.

sewerynska-kepa_marta

Czy holeryzm podlega terapii psychologicznej? Czy psycholog jest w ogóle wstanie pomóc takiej osobie?

„Choleryzm”, to inaczej choleryczny typ temperamentu. Temperament jest niezmienny, ponieważ są to cechy osobowości zdeterminowane genetycznie. W związku z tym psycholog czy terapia psychologiczna nie zmieni tego. Może jednak pomóc cholerykowi radzić sobie z tym temperamentem, pracować nad sobą, rozpoznawać przyczyny swoich reakcji, poszukiwać nowych sposobów reagowania na dane sytuacje.

Jak mogę bez terapii na którą mnie nie stać i nie mam czasu odbudować swoje poczucie wartości?

Samodzielne odbudowanie poczucia własnej wartości jest trudne ale możliwe. Wymaga jednak czasu, samodyscypliny i pracy nad sobą. Jeżeli nie ma możliwości korzystania z terapii odpłatnie, można skorzystać z takiej pomocy w ramach NFZ (Poradnia Zdrowia Psychicznego). Jeśli również to jest niemożliwe, to proponuję poszukać w internecie (np. na Facebooku) bezpłatnych „wyzwań”, programów czy kursów online. Można zacząć od odpowiedzi na kilka pytań: Jakie są moje mocne strony, talenty, zasoby? Moje osiągnięcia i sukcesy? Co pomogło mi, by to osiągnąć?

Mam syna ponad dwuletniego. Gdy robi się śpiący w ciągu dnia, często jest wtedy marudny i płacze z byle powodu, a za nic nie chce iść się położyć. Czy w takim przypadku szantażowanie dziecka pójściem spać, jak nie będzie grzeczny to dobre rozwiązanie? Jak przekonać dziecko by poszło się zdrzemnąć?

Szantaż nie jest najlepszym rozwiązaniem. Sen powinien kojarzyć się ze spokojem, relaksem i przyjemnością. Dzieci dwuletnie śpią ok. 12 godzin na dobę. Bardzo często rezygnują z dziennej drzemki. Proponuję zacząć od ustalenia rytmu dnia: stałej godziny pobudki, posiłków, spaceru, drzemki. Warto zwracać uwagę na to, co podaje się dziecku do jedzenia. Jeżeli przed drzemką dostaje ciastka, banana, soki i inne słodkie produkty, to poziom cukru we krwi wzrasta i dziecko jest bardziej pobudzone, a to utrudnia wyciszenie się. Przed drzemką warto wyjść na spacer. Wybiegane dziecko chętniej odpocznie. Jeżeli bez spaceru, to zainicjować spokojne i wyciszające zabawy, wyłączyć telewizor. Jak zachęcić do spania? Można zrobić z tego rytuał odpoczynku, gdzie leżąc w łóżku rodzic czyta książeczkę, śpiewa bądź wspólnie słuchacie relaksującej muzyki czy audiobook’a. Można wymyślić różne sposoby wchodzenia do łóżka (np. przez tunel – przecisnąć się pod kołdrą, lądowanie samolotu – dziecko jako samolot ląduje w łóżku). Czasami dziecku wystarczy 15-20 min spokojnego odpoczynku, by zregenerować siły.

Marta

www.wzaufaniu.eu

www.facebook.com/wzaufaniu

Jeśli macie jakieś zapytania do Marty lub innych naszych fachowców, to pytajcie w komentarzach lub poprzez email naszadrogado@gmail.com ;) Raz w miesiącu wybierzemy 5 pytań (do każdego fachowca), na które specjaliści odpowiedzą na łamach naszego bloga.

Print Friendly, PDF & Email