Specjalista radzi: pytania do Specjalisty z zakresu podatków i prawa pracy

Specjalista radzi: pytania do Specjalisty z zakresu podatków i prawa pracy

22 lutego 2016 0 przez Nasza droga do

Kategoria „Specjalista radzi” urodziła się bardzo spontanicznie. Chcieliśmy zrobić coś dla Was, byście mieli łatwy dostęp do kilku specjalistów po porady. Korzystajcie z tego póki ta kategoria jest, a mamy tych Specjalistów, oj dużo :) Dziś na Wasze zapytania odpowiada Joanna Hawryluk, Specjalista w zakresie podatków i prawa pracy.

Otrzymałem w spadku dwa mieszkania, a sam już posiadam trzy, które wynajmuję ludziom. Czy będę musiał założyć działalność gospodarczą, jeśli tamte mieszkania ze spadku zacznę też wynajmować?

Wynajem mieszkań może być przedmiotem prowadzonej działalności gospodarczej ale nie musi. Liczba posiadanych mieszkań jest bez znaczenia.

Prowadzę stronę internetową w formie bloga. Posiadam z niektórymi firmami umowę najmu powierzchni reklamowych, bo nie posiadam firmy. Ponadto mam na blogu też raklamy z Gogle Adsense, jak rozliczać się z takich reklam nie mając w ręku żadnej umowy tylko kwitek z banku, że pieniądze zostały mi przelane? Czy jest jakiś próg, po którym bym musiał założyć działalność z dochodu z takich reklam? Czy idzie w ogóle założyć działalność mając tylko stronę internetową?

W interpretacjach podatkowych przeważa pogląd, zgodnie z którym udostępnienie powierzchni strony internetowej pod reklamy jest umową zbliżoną do dzierżawy. W przypadku gdy mamy do czynienia z osobą prywatną, dla której dochody będą stanowiły dochody z umowy dzierżawy. Najkorzystniej będzie je opodatkować ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych (8,5%) – pamiętając o wcześniejszym zgłoszeniu takiego zamiaru do US, opłacanie miesięcznych zaliczek i złożenie PIT-28 na koniec roku podatkowego.

Jak rozliczać przychód z reklam na blogu w prowadzonej działalności?

W przypadku gdy właściciel strony internetowej prowadzi działalność i otrzymuje wynagrodzenie z tytułu zamieszczania reklam i banerów, przychód ten należy zaliczyć do przychodów tego podmiotu, który jak właściciel udostępnia powierzchnie na stronie internetowej (jest właścicielem domeny).

Joanna Hawryluk

Joanne znajdziecie tutaj: www.facebook.com/Centrum-Usług-Księgowych-LUNA-Sp-z-oo

Jeśli macie jakieś zapytania do Joanny lub innych naszych fachowców, to pytajcie w komentarzach lub poprzez email naszadrogado@gmail.com ;) Raz w miesiącu wybierzemy maksimum 5 pytań (dla każdego fachowca), na które specjaliści odpowiedzą na łamach naszego bloga. Odpowiedzi na ewentualne pytania zadane przez Was np. w lutym, pojawią się na blogu w marcu.

Print Friendly, PDF & Email