Specjalista radzi: odpowiedzi Dietetyka na zapytania czytelnika
29 kwietnia 2016Na naszym blogu od tego roku wprowadziliśmy kanał Specjalista radzi, dzięki któremu możecie dowiedzieć się wielu fachowych informacji, a wystarczy tylko zadać pytanie konkretnemu specjaliście i otrzymacie na łamach naszego bloga właśnie odpowiedź na to zapytanie, pomoże to Wam i przy okazji wielu innym osobom, więc nie wstydźcie się pytajcie!
A dziś mamy odpowiedzi od na Wasze zapytania od naszej Dietetyk, Agaty Nastulak.
Jaką rolę w utrzymaniu niskiej, zdrowej wagi ma genetyka i predyspozycje genetyczne? Obciążenia chorobami, itp?
W przebiegu wielu chorób mamy do czynienia z wpływem na przemianę materii – niektóre ją zwiększają, inne zmniejszają. Ważne jest tutaj prawidłowe leczenie danej choroby, właściwy dobór leków, dawki, diety – w większości przypadków utrzymanie stałej masy ciała nie stanowi wówczas problemu.
Jeśli chodzi natomiast o predyspozycje genetyczne związane z otyłością lub nadwagą – nie ma czegoś takiego jak gen otyłości. Największy wpływ na to, jaką masę ciała mają członkowie rodziny mają nawyki żywieniowe panujące w danym środowisku, często dziedziczone z pokolenia na pokolenie. Nie są to jednak predyspozycje genetyczne, a bardziej środowisko, które na nas wpływa i kwestia nawyków, jakie wynosimy z domu.
Jeśli ktoś waży ponad 100 kg to zaczynanie sobie aktywności fizycznej ot tak też chyba najzdrowsze nie jest. Z drugiej strony sama dieta nie pomoże – to jak w takim razie zacząć?
Aktywność fizyczna to nie tylko bieganie, rower czy ćwiczenia na siłowni. Osobom otyłym zaleca się rozpocząć proces odchudzania od zmiany diety oraz łagodnych ćwiczeń – spacery, nordic walking, aqua aerobik czy joga są jak najbardziej wskazane. Warto też skonsultować możliwości treningu z trenerem personalnym, który pokaże właściwe ćwiczenia.
Pozdrawiam,