Krosno i najbliższe okolice – darmo i półdarmo

Krosno i najbliższe okolice – darmo i półdarmo

12 maja 2016 6 przez Nasza droga do

Każdy z nas lubi ten motyw -> Zobaczyć wiele za niewiele, prawda?

Dziś oprowadzimy Was po podkarpackich terenach, a dokładniej będzie mowa o Krośnie i najbliższych okolicach.

Co można zobaczyć tanim kosztem:

Krośnieński rynek  – będąc w Krośnie grzechem by było nie zawitać na sam rynek, który ma niesamowity klimat. Warto dobrze się porozglądać na nim i wokół, bo każda uliczka coś w sobie ukrywa :) Na samym rynku polecamy zawitać do Wanted Pizza i spróbować Suflaka z kurczakiem, to coś podobnego do kebaba drobiowego, ale na innym, ciekawszym cieście – pychota! Bar posiada kącik zabawowy dla maluchów, niestety bar jeszcze nie posiada przewijaków w ubikacji.

Niestety pobliskie parkingi są płatne, więc przyjeżdżając do Krosna najlepiej wcześniej rozeznać sprawę parkingów.

Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie – na rynku możecie jeszcze zawitać do tego Centrum. Pełne zwiedzanie trwa z 2 godziny, tak więc jak macie małe dzieci, to mogą tyle godzin one nie wytrzymać grzecznie ;) Jeśli natomiast wiecie, że na pewno dadzą radę, to koszta są wtedy niewielkie (KLIK), bo malutkie dzieci mają wstęp wolny. Tuż przed kasami znajdują się dwa pomieszczenia, które są udostępnione dla zwiedzających za darmo, więc warto tam wejść z początku i sprawdzić zachowanie swoich maluchów ;)

krośnieński rynek dziedzictwo huty szkła

Do Krosna szczególnie warto zawitać w okresie pierwszych majówek, ponieważ z początku miesiąca, co roku organizowane są Balonowe Mistrzostwa Polski (klik), można obserwować je na krośnieńskim lotnisku lub poza. Niestety wjazd autem jest płatny, natomiast wejście jest już za darmo. Balony można też obserwować w obrębach lotniska, nawet stojąc przy samochodzie ;) Na lotnisku w tych dniach jest zazwyczaj wiele atrakcji tych płatnych, jak również i tych darmowych. Za darmo możecie np. popodziwiać udostępnione szybowce i samoloty, do których nawet można wejść (przynajmniej tak w tym roku było).

balony nad krosnem

Ważna informacja! Loty balonem odbywają się tylko w odpowiednią pogodę, więc jeśli jednego dnia ich nie zobaczycie, warto wtedy sprawdzić w informacjach medialnych czy nie będą się one odbywały w inne dni – warto śledzić te informacje na bieżąco, np. tutaj – KLIK

Piękny widok, polecamy!

Gotycki zamek rycerski Kamieniec w Odrzykoniu zamek powstał za czasów Kazimierza Wielkiego, pierwsze zapisy znaleziono w 1348 r. Zamek leży na wysokości 452 m, a w nim m.in. stoi pomnik Tadeusza Kościuszki z XIX wieku, sala tortur, ciekawa skalista „wieża”. Taka ciekawostka zamek ten został uwieczniony w „Zemście” Aleksandra Fredry.

Parkingi pod zamkiem są za darmo (wiedza na dzień dzisiejszy). Koszt wejścia do zamku ze zwiedzaniem sali tortur z przewodnikiem to 8 zł/osobę (wiele tam nie ma do oglądania), sam koszt wejścia bez oglądania sali tortur to 4 zł, dzieci do pewnego wieku mają wstęp do zamku za darmo. Warto pochodzić też wałami wokół samego zamku, widok zaskakujący dla oczu, m.in. zobaczycie tam skałki, na których ludzie zawodowo się wspinają.

zamek w odrzykoniu kamieniec

Jeśli uwielbiacie podziwiać bogactwo kościołów, pomodlić się do Boga, to rejon podkarpacki jest idealnym do tego miejscem. W Krośnie i okolicach znajdziecie masę starych i pięknych kościółków. Duża ilość podkarpackich miejscowości i wsi ma ze dwa kościoły, stawianych obok siebie: jeden stary, drugi nowy. Polecam zobaczyć piękny drewniany kościółek pw. św. Bartłomieja we wsi Rogi (klik), niedaleko Miejsca Piastowego. Obok kościółka, ponoć jest źródełko św. Anny – niestety nie było mi dane je zobaczyć. Wieś ta pamięta jeszcze czasy króla Kazimierza Wielkiego. Turyści mogą tutaj skorzystać z trasy rowerowej, podziwiając gdzieniegdzie drewniane chaty i nadrzewne kapliczki. Poza tym znajdziecie jeszcze we wsi ukrytą między drzewami mogiłę Konfederacji Barskiej.

drewniane chaty

I wiadome, jak na każdej wycieczce, zdjęcia to darmowy wywoływacz wspomnień ;)

zdjęcia w rzepaku

Na zdjęciu chłopaki nasze maję dziwne miny, tak to jest jak się skupiają na rzeczach, które dopiero pierwszy raz widzą. Pierwsze bliskie spotkanie z rzepakiem :)

W okolicach Krosna jest masa pięknych miejsc, ale niestety bez auta ciężko się przedostać z miejsca na miejsce. Warto zajrzeć jeszcze do Iwonicza Zdroju, do Dukli, do Rymanowa Zdrój, do oddalonego ho ho Rzeszowa, czy też Sanoka (zapora, jezioro solińskie), czy też oddać się wędrówce w słynnych Bieszczadach.

Tarnica - Bieszczady

Ancia i Yśó

Print Friendly, PDF & Email