Indyk w sosie koperkowym
30 października 2016Żeby nie było, nadal jemy mięso, ale już rzadziej.
Dziś indyk w sosie koperkowym – bardzo proste do wykonania!
skład:
1 duży udziec z indyka bez kości i skóry
woda
2 łyżki octu spirytusowego
koperek
przyprawy: odrobina soli morskiej, czosnek granulowany, pieprz, kminek, gotowa przyprawa do rosołu (mieszanka ziół i warzyw suszonych)
1 łyżka mąki żytniej
1 łyżka mąki pszennej pełnoziarnistej
Sposób przygotowania:
Mięso tniemy na drobne kawałki (odkrawamy tłuste fragmenty i ewentualne kostki) i wrzucamy do garnka. Zalewamy wodą, wlejcie tej wody, tak by pokryło mięso, nawet możecie dolać tej wody troszkę więcej nad. Gotujemy na średnim ogniu. Dodajemy ocet oraz przyprawy do smaku.
Gotujemy tak długo aż mięso będzie mięciuchne.
Jeśli mięso jest już bardzo miękkie to odlewamy część wywaru do osobnego garnka (jeśli tej wody jest więcej, nad poziomem mięsa).
Wody w naszym przyszłym sosiku musi być troszkę mniej niż poziom mięska. I znów trochę odlewamy tej wody, tym razem do małej miseczki, dodajemy do niej trochę zimnej wody i dwie łyżki mąki i energicznie mieszamy aż do rozpadnięcia się mąki, by nie było grudek. Zawartość miseczki wrzucamy do wciąż gotującego się mięsa i mieszamy do uzyskania gęstego sosu. Na koniec wrzucamy jeszcze trochę posiekanego koperku (ja użyłam naszego ogródkowego mrożonego) i trochę jeszcze poddusiłam.
Jeśli widzicie, że sosu jest za malutko to do tego możecie dolać troszkę odlanego wcześniej wywaru mięsnego, pomieszać.
Resztę wywaru, który Wam został, ten odlany, warto wykorzystać do innych potraw. Można w nim ugotować np. kaszę czy ryż lub odlać do foremek do robienia kostek lodu i wykorzystać później te zamrożone „bulionetki” do innych sosów. Nic się nie zmarnuje.
Sos idealnie smakuje z gotowanymi ziemniaczkami na parze, z makaronem, z kaszą gryczaną, jaglaną. Podawany najlepiej z np. buraczkami, pomidorami, ogórkami kiszonymi czy też po prostu sałatkami.
___________________________________
Koszt tego dania może być różny, wszystko zależy w jakiej cenie kupicie składniki. Mięso może kształtować się od 10 do nawet 18 złotych za kilogram, więc sam „indyk w sosie” może kosztować w granicach 6-10 zł.
Rzadko robię sosy mączne, ale ten jest tak przepyszny, że chciałam się z Wami nim podzielić.