Jak rozpoznać czy dziecko jest uzależnione od Internetu? Specjalista radzi!

Jak rozpoznać czy dziecko jest uzależnione od Internetu? Specjalista radzi!

18 listopada 2016 10 przez Nasza droga do

Dzisiejsze życie opiera się głównie na Internecie. Przez Internet zrobisz opłaty, przez Internet wyszukasz interesujące cię informacje, przez Internet sprawdzisz dojazd do określonego miasta, przez Internet wysłuchasz radia, przez Internet … zrobisz prawie wszystko, nawet spotkasz się ze znajomymi! Internet niestety wciąga, przestajemy skupiać się na tym co najważniejsze, przestajemy się skupiać na bliskich nas ludziach, przestajemy również dbać o siebie.

Marta Seweryńska-Kępa, Psycholog, podpowie nam jak rozpoznać, czy dziecko jest uzależnione od Internetu?

 Marta Seweryńska-Kępa Psycholog

Uzależnienie od Internetu, inaczej „siecioholizm” to patologiczne używanie Internetu, które niekorzystnie wpływa na sferę psychiczną, fizyczną, społeczną i czasem ekonomiczną naszego życia. Uzależnienie od Internetu inaczej „siecioholizm” to patologiczne używanie Internetu, które niekorzystnie wpływa na sferę psychiczną, fizyczną, społeczną i czasem ekonomiczną naszego życia. Uzależnienie od Internetu przebiega w kilku fazach. Początkowo Internet wywołuje zainteresowanie i sprawia przyjemność. Stopniowo osoba coraz więcej czasu poświęca na korzystanie z sieci, zaczyna rezygnować z innych zainteresowań, aż w końcu gdy nie jest zalogowana do sieci zaczyna natrętnie myśleć o Internecie. Coraz częściej od Internetu uzależnione są dzieci i to coraz młodsze. Zastanów się, czy Twoje dziecko większość swojego wolnego czasu spędza w Internecie? Czy robi to kosztem innych zainteresowań i kontaktów z rówieśnikami „w realu”? Inne objawy, które mogą świadczyć o uzależnieniu od Internetu to: problemy z koncentracją uwagi, gorsze wyniki w nauce (w pracy), zaniedbywanie obowiązków, rozdrażnienie, nadpobudliwość, izolowanie się, zaburzenia i zmiany nastroju, problemy z zasypianiem i bezsenność bądź nadmierna senność, pogorszenie relacji z rówieśnikami, zaburzenia w sferze uczuć i emocji, agresja – gdy nie ma dostępu do sieci lub ten czas jest ograniczony. Tak jak inne nałogi, nadmierne korzystanie z Internetu, jest przejawem głębszych problemów społecznych, emocjonalnych i/lub rodzinnych. W związku z tym, gdy zauważysz wymienione wyżej objawy, poobserwuj w jakich sytuacjach dziecko ucieka w wirtualny świat i reaguj. Ustal z dzieckiem sposób i czas korzystania z sieci i wytłumacz, dlaczego nakładasz takie ograniczenia. Podobnie jak w przypadku innych uzależnień, osoby uzależnione od Internetu wymagają pomocy psychoterapeutycznej.

Jeśli podczas czytania wypowiedzi Marty nasunęły Wam się jakieś pytania, to zachęcamy do zadawania  ich w komentarzach poniżej.

Print Friendly, PDF & Email