#5 PROJEKT PROGRESJA. CEL 99. KSIĄŻKA CELÓW. NOWY JA!

#5 PROJEKT PROGRESJA. CEL 99. KSIĄŻKA CELÓW. NOWY JA!

8 lutego 2017 18 przez Nasza droga do

Każdy z nas stawiał sobie jakieś cele i wymagania w życiu, najczęściej większość to robi z początku każdego roku. Zastanawiałeś się może nad tym jak wyglądała ich późniejsza realizacja?  Różnie, prawda?

Czy osiągniemy cel? Zależy to pewnie od nas samych, jedni ludzie są bardziej zorganizowani i konsekwentni, inni natomiast mniej. Ja niestety należę do tej drugiej grupy ludzi, więc ciągle staram się odnaleźć lepszą drogę  do konstruowania i osiągania własnych celów.

Każdy z nas rozwija się przez całe swoje życie, aby robić to dobrze warto wdrażać różne sposoby poprawiania metodyki tworzenia procesu rozwoju, analizując przy okazji kwestie motywacji, produktywności i konsekwentnego działania.

Dzisiaj przyszedłem do Was z nową koncepcją zwiększania własnej samoświadomości, jeżeli chodzi o ja tu i teraz oraz ja jakim chciałbym się widzieć w przyszłości.

CEL 99

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Cel 99 jest jednym z tekstów wpisującym się w nasz PROJEKT PROGRESJA, będącym zarazem swoistym punktem wyjścia w tworzeniu swojej mapy celów. Nim jednak przejdziemy dalej muszę odwołać się  do zasady SMARTER, którą poruszałem wcześniej i zalecam przeczytanie tego artykułu, ponieważ będzie potrzebny przy prawidłowym  rozpoczynaniu Celu 99, tekst ten znajdziecie TUTAJ.

Najprościej mówiąc Cel 99 polega na stworzeniu sobie w pierwszej kolejności listy celów, a konkretnie mówiąc listy 99 celów na najbliższą dekadę, gdzie  na końcu tego wszystkiego będziesz Nowy Ty!

CEL 99 = NOWY JA

Wspomniany wcześniej artykuł jest o tyle ważny, że będzie potrzebny w uściśleniu swoich celów w oparciu właśnie o zasadę SMARTER, odrobinkę ją modyfikując, zwłaszcza jeżeli chodzi  konkretność i ramy czasowe.

Traktując zasadę SMARTER jako wytyczne, staramy się stworzyć sobie grupę 99 celów z ostatecznym horyzontem znacznie odległym w czasie.

Dlaczego 99? Właśnie dlatego, że wejrzenie głębiej w siebie, nasze potrzeby i pragnienia, ale także wyobrażenia, to nie takie proste zadanie. Zachęcam do spisywania ambitnych celów, ale z drugiej strony przemyślanych, właśnie dlatego też jest ich tak dużo, aby każdy spisując je miał czas je wszystkie przemyśleć i zauważyć konotacje pomiędzy nimi. Nie musicie siadać i spisywać ich od razu, dajcie sobie kilka dni, a nawet tydzień czy jeden miesiąc (nie dłużej) – musicie być wtedy pewni, że na pewno je chcecie zdobyć, właśnie dlatego posługujcie się  metodą SMARTER.

Co do ram czasowych, to głównie określacie je dla wszystkich, czyli jak w moim przypadku np. 15 lat = nowy ja. Jednak konkretne cele z kolei będą rozpatrywane inaczej.

Przyjrzyjcie się swoim 99 celom, jest ich dosyć sporo (99), dlatego wskazane jest ich późniejsze pogrupowanie (o tym w następnym tekście o progresji).

Jak na pewno zauważycie cele są w jakiś sposób od siebie zależne. Wszystkie łączą się przynajmniej jednym, Twoją osobą, a najprawdopodobniej mają jeszcze inne punkty styczności i im więcej ich znajdziecie tym lepiej, bo spełniając jeden możecie stopniowo przesuwać się w stronę kolejnego. Dobre określenie ich wzajemnej zależności pomoże Ci zbudować gradację tych celów albo inaczej kolejność ich wykonywania, tak by każdy kolejny cel tylko napędzał Cię w kierunku następnego. Spójrz po prostu na swoje cele jak na stopnie po których wspinasz się, by osiągnąc cel finalny czyli NOWY JA, SPEŁNIONY JA, SZCZĘŚLIWY JA. Jakkolwiek go określisz pamiętaj, że proponuję Ci drogę którą sam podążam, lecz jej jeszcze nie ukończyłem i choć przyznam, że cały PROJEKT PROGRESJA jest efektem wielu moich przemyśleń i prób oraz całej wiedzy, którą udało mi się zgłębić. Nie jest to gotowy podręcznik, a jedynie szkielet wskazówek, które MUSISZ DOSTOSOWAĆ DO SIEBIE, by się udało i miało jakiś większy sens. Zważywszy jednak na brak możliwości obiektywnego przedstawienia Wam całego procesu w jednym kęsie wraz z Ancią stosujemy go na sobie na łamach naszego bloga. Zachęcamy więc do obserwacji i realizacji swoich celów!

Zadanie 1:

ROZPOCZNIJ SPISYWANIE CELÓW AŻ OSIĄGNIESZ LICZBĘ 99 

Na początku po prostu je wypiszcie, zróbcie sobie listę, my z Ancią już to zrobiliśmy.

Gdy zbierzesz całą liczbę celów, następnym punktem będzie kupienie 100-stronicowego zeszytu. Ja osobiście wolę jednak papier od ekranu, człowiek bardziej wtedy się skupia i zapamiętuje pewne rzeczy. Niech każda kartka będzie poświęcona na jeden z Twoich celów, pomoże to m.in. przy określaniu czasu realizacji, potrzebnych narzędzi, wypisywaniu postępów zbliżających nas do mety.

Zadanie 2:

STWÓRZ SWOJĄ KSIĄŻKĘ CELÓW!

W krótce na naszym przykładzie pokażemy jakie wybraliśmy cele i według jakiego klucza je pogrupowaliśmy. Twoje zapewne będą inne i będziesz musiał ten podział dostosować do siebie.

Dzięki pogrupowaniu będziecie mogli zrobić swoisty spis treści Waszych celów, gdyż zapewne wiele celi będzie zbieżnych, bądź wręcz osiągnięcie jednych będzie kolejnym stopniem do osiągania kolejnych! Dzięki rozgraniczeniu będziemy nadawać właśnie konkretny rys i hierarchie pierwszeństwa, bo przecież nie damy rady przecież robić wszystkiego na raz, prawda!?

Proces tworzenia mapy celów trzeba od czegoś zacząć, ale nikt nie twierdzi, że będą one od razu sztywne i ściśle określone na wieki.

Yśó

Print Friendly, PDF & Email