Atrakcje dla dzieci. Park Ludowy i Pałac Tiele-Wincklerów w Bytomiu.

Atrakcje dla dzieci. Park Ludowy i Pałac Tiele-Wincklerów w Bytomiu.

12 marca 2018 0 przez Nasza droga do

Niedziela wcale nie zapowiadała się tak fajnie, niebo było od rana szare i wyglądało jakby miał zaraz spaść deszcz. Słońce zrobiło nam niespodziankę i wyjrzało zza chmur. Tego dnia odwiedziliśmy pobliskie miasto Bytom i razem z babcią wybraliśmy się do Bytomia, do Parku Ludowego. Czy były tam jakieś atrakcje dla dzieci? A i owszem! Zaraz zobaczycie sami.

atrakcje dla dzieciplace zabaw na Śląsku

Park Ludów znajdziecie w Bytomiu, w dzielnicy Miechowice, na przeciwko kościoła Św. Krzyża. Już z drogi głównej można zobaczyć zadbany skwer, na którym znajdziecie m.in. plac zabaw dla dzieci.

Pamiętam jak kilkanaście lat temu jeździłam często tą trasą, to teren był zaniedbany. Teraz tego nie mogę powiedzieć, choć zdarzyło się wczoraj zobaczyć kilka szklanych butelek po piwie, na szczęście nie były potłuczone.

W parku kryją się skarby, no nie dosłownie oczywiście (choć kto tam wie, co kryją korzenie drzew). Z daleka tego nie widać, ale im bliżej jesteście placu zabaw i pójdziecie w głąb parku (idąc od strony kościoła), to natkniecie się na ruiny Pałacu Tiele-Wincklerów.

atrakcje dla dzieci w Bytomiuatrakcje dla dzieci na Śląsku

Pałac kryje historię jednego z najbogatszych rodów w historii Śląska (poczytaj – klik). Jestem zaskoczona tą historią i dziwie się, że o tym pałacu się tak mało mówi.

To co zostało z pałacu, to tylko jego część niestety. Ruiny zostały ogrodzone.

Powiem szczerze, że tyle razy tamtędy przejeżdżałam w swoim życiu, że aż wstyd, że dopiero teraz na stare lata o tym doczytuję. Takiej historii też powinni uczyć w szkołach, regionalnie. Jeśli już mowa o szkole, to zdziwieniem moim było to, że blisko pałacu jest szkoła podstawowa. Oddziela ich tylko droga. Zazdroszczę im tych codziennych szkolnych widoków!

Na terenie Miechowic powstał Szlak Matki Ewy, który obejmuje pięć obiektów, w tym również wspomniany kościół i pałac. Szlak związany jest z życiem i działaniami Ewy von Tiele-Winckler. O szlaku, pałacu i o samej Matce Ewie możesz doczytać na stronie internetowej kościoła św. Krzyża – klik 

Park ma swój klimat, stare drzewa, ciekawą roślinność. Na pewno tu jeszcze wrócimy. Tuż przy pałacu jedno z drzew jest ogromne. Gdy przy nim się stoi, człowiek czuje się malutki! Ponoć część pięknych okazów drzew z tego parku zostało przeniesionych, po 1952 roku, do Parku Śląskiego.

Jak widać udało nam się natrafić na niesamowite atrakcje dla dzieci i dorosłych!

OBEJRZYJ FILM ⇓⇓⇓ KLIK ⇓⇓⇓

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email