Góry i ich zwykli-niezwykli mieszkańcy

Góry i ich zwykli-niezwykli mieszkańcy

15 marca 2018 0 przez Nasza droga do

Góry, my je wręcz kochamy. W swoim życiu dużo już szlaków przeszliśmy, szczytów zdobyliśmy i wspomnień uzbieraliśmy, że jest co opowiadać, dlatego uaktualniamy naszą zakładkę PODRÓŻE. Dziś zabierzemy Cię w trochę inną podróż, tym razem nie będzie to relacja z wyprawy, a podróż po książce Góry i ich zwykli-niezwykli mieszkańcy”. Książka ta powstała we współpracy z Tatrzańskim Parkiem Narodowym, w związku z czym będzie dziś troszkę też o Tatrach i zwierzętach, które tam napotkaliśmy.

Autorką książki jest Justyna Styszyńska, Wydawnictwo Widnokrąg. 

Książka ta zainspirowała mnie, by przedstawić Wam trochę wspomnień związanych właśnie z Tatrami i zwierzętami tam napotkanymi.

W związku z tym, że trochę daleko mamy do Tatr, to bywamy tam niestety rzadziej niż byśmy chcieli. Ja jednak staram się je zobaczyć chociaż raz w roku, jak nie w sposób bezpośredni będąc w Zakopanym, Białce Tatrzańskiej czy w Kościelisku, to przynajmniej zobaczyć je z trasy lub innej góry. Piękny widok na nie zobaczycie z wielu szczytów, ale najbardziej zapamiętałam widok z Babiej Góry, Turbacza, ze Schroniska Głodówka w Białce Tatrzańskiej, z trasy Nowy Sącz – Wadowice oraz ze strony słowackiej. Znajomy mi opowiadał, że nawet w Katowicach widuje Tatry przy dobrej widoczności, mieszka na 16-stym piętrze. Mówią też, że i z Krakowa je widać. W sumie nic dziwnego, bo Tatry to wysokie góry i są przepiękne. Trzeba mieć jednak też przed nimi respekt, są piękne, ale równocześnie niebezpieczne.

 

książki o górach

 

W Tatrach mieliśmy przyjemność napotkać kilka, a nawet kilkanaście zwierząt, były nimi:

  • Sarny, które szły z wodopoju, były tuż przy Morskim Oku i zagradzały nam przejście bucząc na nas. Kiedy indziej widzieliśmy je jeszcze tuż przy szlaku Palenica – Morskie Oko.
  • Kozice, które grzały się w słońcu na uboczach szlaku między Kondracką Kopą a Kasprowym Wierchem. Innym razem spotkaliśmy tylko jedną na naszej trasie na Kondracką Kopę.
  • Czarna wiewiórka na szlaku Palenica – Morskie Oko.
  • Niedźwiedź, choć do dziś nie jesteśmy pewni czy to był on czy nie. Coś ogromnego i ciemnego szybko biegło w oddali na Czerwonych Wierchach.

Oprócz ssaków, widzieliśmy tam oczywiście też ryby w pobliskich rzeczkach, stawach oraz też różne ptactwo, np. takie fajne Orzechówki, jak po lewej na poniższym zdjęciu (siedzi na stole). Trzeba na nie uważać, bo jak tylko się odwrócisz, to Twoje jedzenie może nagle zniknąć. 

 

Góry i ich zwykli-niezwykli mieszkańcy

Wyruszając z dziećmi w Tatry trzeba przemyśleć dobrze szlak, by dobrać odpowiednią długość i trudność do wieku dziecka i nas rodziców, którzy będą potencjalnie nosić swoje zmęczone skarby. Tatry i dzieci to temat rzeka i na ten temat napiszemy innym razem. 

Skupmy się na książce „Góry i ich zwykli-niezwykli mieszkańcy”.

Zwierzęta jakie zobaczyliśmy w ogóle w górach, to nie wszystkie, które zamieszkują górskie tereny. Książka ta pięknie obrazuje zwierzęta, z którymi dzieci mogą się zapoznać. Nasz syn Julian właśnie w przedszkolu ma zajęcia, na których poznają przedstawicieli zwierząt żyjących w lesie, na łące i w stawie. Książeczka ta będzie idealnym przedłużeniem jego edukacji na ten temat. Jak zobaczysz poniżej, w książce tej znajdziesz świetną grafikę, krótkie informacje na temat gór, opisy zwierząt oraz 4 strony z naklejkami, które można przykleić do specjalnie przygotowanych stron z górskimi krajobrazami, a także w konkretne miejsca, gdzie można wykleić samemu np. głowę rysia czy głowę sarny. Oczywiście można puścić się wodzy fantazji i stworzyć z tych naklejek swojego górskiego stwora. Daj dziecku wolną rękę, niech powykleja.

Góry i ich zwykli-niezwykli mieszkańcy Góry i ich zwykli-niezwykli mieszkańcyGóry i ich zwykli-niezwykli mieszkańcy

Książeczka ponoć jest przeznaczona dla dzieci od lat 4. Myślę, że będzie i dobra dla dzieci młodszych 3+, oczywiście pod warunkiem, że pod nadzorem rodzica i że dziecko już nie bierze rzeczy do buzi. Książeczka zawiera druciany grzbiet, no i naklejki, dlatego raczej nie jest przeznaczona dla niemowlaków i dzieci w wieku oduczających się smoczka.

Naklejki są mądrze pomyślane, bo są one wielokrotnego użytku, tak więc nasze dziecko będzie miało większą frajdę. Nie ma strachu jak dziecko je odklei z miejsca, co dopiero je przykleiło, że naklejka będzie już do wyrzucenia, a strona rozdarta. W końcu ktoś wymyślił mądre książki edukacyjne z naklejkami, które będą używane częściej niż raz. 

Sami zobaczcie jak wygląda ta książka na naszej video prezentacji. Utworzyliśmy specjalny kanał dla dzieci KIDS FOR KIDS TOO.

Subskrybuj nasz kanał na You Tube KIDS FOR KIDS TOO – dla dzieci – znajdziesz > tutaj

Subskrybuj nasz kanał na You Tube NASZA DROGA DO m.in. o podróżach, relacjach, kulinariach, DIY – znajdziesz > tutaj

 

OBEJRZYJ FILM ⇓⇓⇓ KLIK ⇓⇓⇓

„Góry i ich zwykli-niezwykli mieszkańcy” to jedna książka z serii książek o niezwykłych mieszkańcach. Na stronie Wydawnictwa Widnokrąg znajdziesz również takie tytuły z tej serii:

  • BIEGUNY i ich zwykli-niezwykli mieszkańcy
  • LAS i jego zwykli-niezwykli mieszkańcy
  • ŁĄKA i jej zwykli-niezwykli mieszkańcy

 

 

Print Friendly, PDF & Email