Łeba wydmy. Wydma Łącka. Wyrzutnia rakiet
13 sierpnia 2021Łeba wydmy – gdy usłyszysz takie słowa, to wiedz, że chodzi o Wydmę Łącką.
Łeba wydmy -> Wydma Łącka
Kilka słów o Wydmie Łąckiej. Wydmę Łącką znajdziesz na terenie Słowińskiego Parku Narodowego, w województwie pomorskim. Czytając tablice informacyjne na terenie parku dowiadujemy się, że nazwa tej wydmy pochodzi od wioski Łączka, którą zasypały tamtejsze ruchome piaski. Wydma wędruje na wschód ze względu na panujące wiatry zachodnie, zasypując po drodze wszystko co napotka. My jednak zauważyliśmy ciekawe zjawisko wędrujących drobinek piasku pod wzniesienie, na zachód. Niestety nasze kamery nie umiały zarejestrować tego zjawiska.
Ze względu na trudne warunki do życia, ptaki nie zakładają gniazd na ruchomych piaskach. Można jednak je spotkać przelatujące przez wydmy. Gdy ma się szczęście, można i spotkać inne zwierzęta, dla których wydmy są jedynie etapem wędrówki.
Wydmie Łąckiej towarzyszy z jednej strony Jezioro Łebsko, a z drugiej strony morze.
Jak dostać się na wydmę z Łeby?
Jak dostać się na wydmę z Łeby? Jak widzisz na powyższej mapie jest kilka sposobów, ale warto przed wędrówką sprawdzić aktualne warunki. My dojechaliśmy meleksem spod miejsca noclegowego w Łebie do parkingu przy wejściu do Słowińskiego Parku Narodowego, przy przystani w Rąbce. Meleks złapaliśmy z rana puściutki, za długo nie musieliśmy szukać. Od razu wzięliśmy numer telefonu do kierowcy, aby mieć w razie kontakt na drogę powrotną. Okazało się jednak, że inne meleksy też czekają na parkingu przy parku. Według tej mapy widać, że można dojechać meleksem do wydm. Po drodze dowiedzieliśmy się jednak, że meleksem można było tego lata dojechać jedynie do wyrzutni rakiet. Dalszy etap należy zrobić i tak na piechotę. Nie wiem czy zawsze tak jest, ale warto sprawdzać przed chęcią skorzystania z meleksów na wydmy.
Po zapłaceniu wejściówek do parku udaliśmy się na wydmy na piechotę z naszymi chłopakami (6 i 8 lat). Nie do końca wiedzieliśmy czy tam dojdziemy, gdyż jedna z turystek odradzała nam, po zeszłorocznych doświadczeniach, pójście tam na piechotę z dziećmi. Choć sama pchała teraz wózek z malutkim dzieckiem, a przy boku miała jeszcze dwójkę w różnym wieku. Przygotowani z kanapkami i dużą ilością wody poszliśmy dalej. Z małymi przerwami na atrakcje i odpoczynek, cała nasza ekipa doszła na miejsce! Obyło nawet się bez marudzenia, a mijały nas i meleksy i turyści na rowerach. Trasa na wydmy liczy ok. 5 km, w większości między drzewami. Jedzenie i picie można zakupić po przekroczeniu parku w dwóch miejscach: tuż za kasami, jak i przy wyrzutni rakiet.
Atrakcje na szlaku w stronę Wydm Łąckich
Idąc od wejścia do parku na wydmy możesz napotkać: muzeum i ogródek edukacyjny w Rąbce (podczas naszego pobytu było zamknięte), przystań w Rąbce, punkt widokowy, wyrzutnię rakiet i wieżę widokową (wejście na wystawę jest płatne; w cenie tego biletu jest wejście na wieżę), drugą przystań. Przez wydmy dojdziesz również na plażę (wracając z plaży na wydmy możesz być poproszony o okazanie bilet do parku – nie zgub biletów!). Wszystko to zobaczysz w filmie poniżej, jak i same wydmy, jak i plażę.
Poniżej znajdziesz film, w którym umieściliśmy naszym zdaniem najciekawsze miejsca ze szlaku. Zapraszamy do obejrzenia!
OBEJRZYJ VIDEO RELACJĘ Z NASZEJ WĘDRÓWKI NA WYDMY ⇓⇓⇓ KLIK W FILM ⇓⇓⇓
Jeśli chcesz przejść do odpowiedniego miejsca w filmie to przejdź na odpowiednią minutę:
00:14 – przystań w Rąbce
00:39 – wiata i punkt widokowy
00:48 – wyrzutnia rakiet
01:14 – wieża widokowa na terenie wyrzutni rakiet
01:25 – druga przystań
01:34 – wejście na wydmę i Wydma Łącka
02:12 – plaża idąc przez wydmy
Jeśli podobają Ci się nasze relacje, to serdecznie zapraszamy do obserwowania naszego bloga i kanałów social media.