Jak ciekawie spędzić ferie zimowe w domu z dziećmi?

Jak ciekawie spędzić ferie zimowe w domu z dziećmi?

24 stycznia 2018 13 przez Nasza droga do

Jeśli szykują Wam się ferie zimowe w domu, to pewnie zainteresuje Was nasza lista pomysłów. Przygotowaliśmy aż 42 podpowiedzi jak ciekawie spędzić ferie zimowe w domu z dziećmi, no niekoniecznie całkowicie w domu.

Ferie zimowe bez nudy!

Jak ciekawie spędzić ferie zimowe w domu z dziećmi

Jak ciekawie spędzić ferie zimowe w domu z dziećmi?

Ferie trwają dwa tygodnie, czyli 14 dni. Pogrupowaliśmy nasze pomysły na 3 kategorie, zależnie od chęci i pogody. 

14 pomysłów jak ciekawie spędzić ferie zimowe – zabawy zimą w domu z dziećmi:

 1. Piknik w domu na podłodze. Fajna opcja na piknikowe śniadania. Przygotujcie koszyk z jedzeniem, piciem, talerzykami, kubeczkami, no i obowiązkowo kocyk. Pozwólcie dzieciom potem rozłożyć kocyk na podłogę, no i pozostaje Wam spałaszować wspólnie śniadanie. Zobaczycie ile to radochy sprawi Waszym dzieciom! 
 2. Bałwan na balkonie. Lepimy, znaczy się rodzice lepią, w tajemnicy przed dziećmi małego bałwana na balkonie. Robimy mu z czegoś oczy i nos, co tam nam wpadnie do głowy. Potem pokazujemy dzieciom niespodziankę, oczywiście zza zamkniętymi balkonowymi drzwiami, tak by dzieci nie przeziębić. Dzieci przez następne dni będą go przez okno wypatrywać. 
 3. Wspólne gotowanie, np. robienie pizzy. Każdy dostaje kawałek ciasta na spód do pizzy, na którym nakładamy składniki według uznania. Nie zdziwcie się, jeśli dzieci będą chciały ciasto z bananem czy z innymi owocami. Za niedługo na naszym blogu ukaże się przepis na pizzę na cienkim spodzie, która naszym dzieciom bardzo podpasowała.
 4. Masa solna. Robienie masy solnej jest bardzo łatwe. Twoje dzieci spędzą ten czas w skupieniu i tworzeniu. Ważne jest by rodzic również w tym uczestniczył. Przepis na masę solną znajdziecie tutaj – klik.
 5. Wieczorek filmowy, a dla najmłodszych najlepiej bajkowy. Zróbcie taki klimat w domu jak w kinie, wiecie wygodne siedzenie czy nawet leżenie, dobre jedzenie i zgaszone światło. Najlepiej w salonie. Postarajcie się jednak by colę zamienić na dobry sok, a ciężkostrawne przekąski, na lekkostrawne. Najlepiej by było, żebyście filmy czy bajki puścili takie, których jeszcze nie widzieliście, wtedy cała rodzina będzie dobrze się bawić i oglądać je z zaciekawieniem.
 6. Gra planszowa. Postarajcie się, by grała w nią cała rodzina, wtedy będzie dobra zabawa. Pomagajcie dzieciom, jeśli jest taka konieczność, będą widzieć w Was wsparcie.
 7. Aktywność fizyczna. Pokażmy dzieciom proste ćwiczenia, np. pajacyki, przysiady, podbiegi, podskoki, przeskoki czy wymachy rękoma. Ruch to przecież zdrowie!
 8. Kolorowanki, wycinanki, plastelina. Dzieci zawsze to lubią. Nie macie malowanek? Wydrukujcie je z internetu lub sami narysujcie zarys jakieś postaci czy autka. Nie macie wycinanek, ale macie jakieś stare gazety czy też ulotki, więc z nich możecie coś stworzyć. Nie macie plasteliny? Możecie stworzyć ciastolinę i też będzie dobrze.  Uruchomcie swoje wyobraźnie.
 9. Zapytaj dziecko w co chciałoby się pobawić? I to zróbcie, na jego zasadach.
 10. Domowa baza. Zbudujcie bazę z rzeczy, które macie pod ręką. Możecie użyć koca, którym przykryjecie stół. Pod stół pozwólcie dzieciom poprzynosić rzeczy, niech będzie to ich choćby jednodniowa baza.
 11. Majsterkowanie. Dzieci lubią pomagać, np. za pomocą śrubokręta. Pomyślcie, co moglibyście razem stworzyć. Może nowe miejsce na ich zabawki albo namiot, który będzie im służył przez kolejne tygodnie.
 12. Domki z kartonu. Macie jakieś kartony po butach? Stwórzcie z nich domki dla zabawek, np. dla chłopków, z  klocków Lego. Wytnijcie z niego drzwi, okna, przyklejcie jakieś materiały imitujące firanki czy też wykładzinę, doklejcie kilka kartoników, które będą robić za stół i fotele, zróbcie kilka szafek, … , i domek gotowy.
 13. Tańce. Pokażcie dzieciom jak można się fajnie bawić przy muzyce. Potańczcie z nimi.f
 14. Zapraszamy znajomych do siebie, którzy również mają dzieci. Wszystkie powyższe pomysły możecie zrealizować również ze znajomymi.

Jak ciekawie spędzić ferie zimowe w domu z dziećmi

14 pomysłów jak ciekawie spędzić ferie zimowe – zabawy zimą na świeżym powietrzu z dziećmi:

 1. Zabawy ze śniegiem. Lepienie bałwana, rzucanie się śnieżkami, robienie orzełka, budowa iglo, czy też jeżdżenie na sankach, to tylko kilka pomysłów, które możemy robić z udziałem śniegu.
 2. Odkrywamy swoje okolice. Długość spaceru powinna być zależna od temperatury na zewnątrz. Im niższa temperatura tym spacer krótszy, by się nie przeziębić. Przy bardzo dużych minusowych lepiej zostać w domu.
 3. Deptanie zamarzniętych kałuży. Ta opcja najbardziej spodoba małym dzieciom. Pękanie lodu pod stopami to frajda dla dzieciaków. Uważajcie jednak, by kałuża nie była za głęboka, by dziecku nie przemoczyło butów i spodni.
 4. Lodowisko. Rozeznajcie, gdzie w Waszych okolicach jest lodowisko na otwartym powietrzu. Malutkie dzieci będą mieć raczej problem z jeżdżeniem po lodzie, więc ta opcja prędzej dla starszych już dzieci. 
 5. Zabawa w detektywa. Szukamy śladów na śniegu i zastanawiamy się do kogo one należały. 
 6. Szukanie skarbu. Pozwólcie dziecku namalować w domu mapę, na której będzie Wasz dom, zróbcie ścieżkę, namalujcie na niej również kilka rzeczy, które znajdują się w Waszej okolicy, no i oczywiście miejsce skarbu. Zanim wyjdziecie z mapą na podwórko w poszukiwaniu tego skarbu, jeden z rodziców potajemnie przed dzieckiem w odpowiednim miejscu na podwórku chowa np. pod ziemią, na drzewie czy pod kamieniem jakąś rzecz, może być to pieniążek albo coś innego. Zobczycie jaka będzie radość dziecka jak odkryje skarb. 
 7. Narty. Jeśli dziecko jest już na tyle duże by mogło zacząć się jeździć na nartach, to może pora zacząć już w tę zimę.
 8. Tor z przeszkodami. Bierzemy sanki, robimy tor z przeszkodami (za przeszkody może być cokolwiek, co znajdziemy w najbliższych otoczeniu lub nawet górki śnieżne) i ciągniemy dziecko omijając właśnie te przeszkody. Najlepiej zaprosić do tego znajomych i zrobić sobie konkurencje. A jesli nie macie sanek, wystarczy, że każdy z Was będzie musiał pokonać te przeszkody osobiście.
 9. Karmniki dla ptaszków. Zbudujcie w domu razem karmniki, a potem razem rozwieście je. Nie zapomnijcie dać do nich karmy dla ptaszków.
 10. Malowanie na śniegu. Do tego trzeba przygotować sobie tubki z wodą i barwnikami spożywczymi. Im więcej kolorów, tym większa i dłuższa zabawa.
 11. Lepienie bałwanków na placu zabaw. Bałwanek na huśtawce, bałwanek w piaskownicy, bałwanek na ślizgawce, czemu nie? Im więcej bałwanków, tym śmieszniej to wygląda.
 12. Spacer po lesie/parku. 
 13. Odśnieżanie.
 14. Wycieczka.

14 pomysłów jak ciekawie spędzić ferie zimowe – wyjście poza dom w zimie z dziećmi:

Oczywiście oprócz zabaw na powietrzu mamy też kilkanaście pomysłów jak ciekawie spędzić ferie zimowe poza domem:

 1. Spotkanie z kuzynostwem naszych dzieci. Nie zapominajcie o rodzinie.
 2. Pójść w odwiedziny do znajomych, którzy również mają dzieci. Polecam ten wariant, bo dzięki niemu można odświeżyć sobie stare znajomości, a dzieci będą miały koleżeństwo. 
 3. Kryty basen. Oswajanie dziecka z wodą. Tylko po wyjściu z wody wysuszcie dobrze włosy i na czapki na głowy, by się nie przeziębić.
 4. Muzeum, teatr, kino, biblioteka, centrum kultury. W tych miejscach często odbywa się coś fajnego. Warto być na bieżąco z ofertami, być może traficie i na darmowe zajęcia.
 5. Warsztaty / próbne zajęcia. Zapiszcie dziecko na jakieś warsztaty czy próbne zajęcia, kto wie może odkryje swoje hobby.
 6. Świetlica.
 7. ZOO. Tak, dobrze widzisz. ZOO też jest otwarte w zimie.
 8. Zadaszone place zabaw. Edukacyjne lub takie zwykłe z kulkami.
 9. Trampoliny.
 10. Wystawy.
 11. Zadaszone lodowisko.
 12. Kawiarnie z bawialniami dla dzieci.
 13. Oceanarium.
 14. Palmiarnia. 

Najlepsze pomysły na ferie zimowe to takie, które i rodzicom i dzieciom sprawiają jednocześnie radość.

DORZUCISZ COŚ DO LISTY?

 

ZROBISZ NAM WIELKĄ PRZYJEMNOŚĆ UDOSTĘPNIAJĄC TEN TEKST DALEJ

 

 

Print Friendly, PDF & Email