W góry z dzieckiem. A co gdy pada deszcz?

W góry z dzieckiem. A co gdy pada deszcz?

2 sierpnia 2018 1 przez Nasza droga do

Lubimy wracać w góry, tam się poznaliśmy, i nimi również staramy się zarażać nasze dzieci. Jak widać dobrze nam idzie, bo gdy w domu za długo jesteśmy, to chłopcy pytają się: „a gdzie dziś pojedziemy?” Góry z dziećmi to fajna sprawa, nie ma się o co martwić. Jedynie zmienia się to, że trzeba więcej dźwigać i dochodzą nam wierni towarzysze przygód. 

 

góry z dzieckiem

 

Kiedyś, gdy byłam jeszcze w ciąży z pierwszym dzieckiem, martwiłam się jak to będzie z tymi maluszkami, czy damy radę tak po szlakach z nimi chodzić. Nie wiem czego się, głupia ja, obawiałam, wystarczyło tylko dobrać konkretny szlak do swojej i swoich dzieci kondycji. Gdy już się zrobi pierwsze koty za płoty, to szybko się zmienia zdanie. I tak nasi chłopcy, stale podążają z nami, przez góry, przez lasy, przez życie. 

 

 

Teraz to wystarczy tylko zaplanować wyjazd i hej, w drogę! No, właśnie, ale jaki kierunek tym razem wybrać? Zawsze mamy taki dylemat. Cieszę się, że Marlena Woch, napisała poradnik Góry z dzieckiem dla rodziców (i nie tylko) szukających ciekawych szlaków, propozycję wycieczek, z dzieckiem. Z tych tras mogą skorzystać wszyscy, co lubią poznawać piękne miejsca, w otoczeniu natury.

 

góry z dzieckiem

 

Marlenę i jej rodzinę znamy online już od długiego czasu.  Jakiś czas temu byli gośćmi na naszym blogu i wypowiadali się wraz z innymi ciekawymi ludźmi na temat > Dziecko w górach. Dziecko w podróży. Kompendium wiedzy.

Widać, że Marlena przy stworzeniu poradnika włożyła dużo serca i przemyślanych miejscówek. W końcu dzielą się już od lat z czytelnikami swoją  wiedzą zdobytą na szlakach za pośrednictwem profilu na facebook’u, również pod tą samą nazwą co poradnik, Góry z dzieckiem.

W poradniku znajdziesz:

  • propozycje wycieczek o różnym stopniu trudności,
  • trasy na wózek,
  • szlaki dla przedszkolaków i nastolatków,
  • sprawdzone atrakcje,
  • polecane miejsca noclegowe.

 

W góry z dzieckiem. A co gdy pada deszcz?

 

Czasem los z nas się śmieje i robi psikusa, i akurat gdy jesteśmy na dłuższym urlopie, weekendowym czy jednodniowym pobycie w górach, pada deszcz. 

Jak pewnie wiesz, nasze lato jest szczególnie szalone, jeśli chodzi o pogodę, jednego dnia mogą być duże upały i ciepłe nocki, a innego dnia… no po prostu zimno, mokro i brzydko. Bywa też tak, że zaskakuje nas śnieg w czerwcu czy we wrześniu, zwłaszcza w wysokich górach. Są to ostatnio częste zjawiska pogodowe i warto o tym pamiętać.

Kiedyś, na naszych oczach, przy pięknej pogodzie utworzyła się mała chmurka, z której zrobiła się wielka chmura deszczowa, i później już padało do końca dnia, a i noc szybko nas wtedy zaskoczyła. Bywało też tak, że przez cały nasz wypad lało i ani na chwilkę nie przestało padać. Mieliśmy też taką sytuację, gdzie nagle przyszła burza i trzaskało piorunami z każdej strony. Było i tak, że szlak nagle zamienił się w strumień. 

Niestety pogoda w górach szybko może się zmienić. Jadąc w góry warto być przygotowanym na taką ewentualność, że będzie lało.

 

Tego lata mieliśmy ciekawą sytuację, była mgła, korki na drodze, ale widoki były naprawdę super!

OBEJRZYJ FILM ⇓⇓⇓ KLIK ⇓⇓⇓

 

 

Wybierając się w góry pamiętaj o pogodzie i warunkach klimatycznych w konkretnych pasmach gór, np. na Szrenicy, pomimo tego, że ma wysokość tylko 1362  m n.p.m, jest tam o wiele chłodniej niż na Pilsku (1557 m n.p.m.). Szrenica ma mikroklimat alpejski. Są też takie góry, które przyciągają pioruny, np. Giewont czy też niepozorna Romanka. 

Ale póki nie ma burzy, nie ma wielkich ulew, gradu czy powodzi (bo w górach też się zdarzają, w dolinach, a nawet na szlakach), to nie mamy się o co martwić. Weź ze sobą dobre nastawienie, kilka rzeczy zapasowych na przebranie, przeciwdeszczowe kurtki, dobre buty, jedzenie, picie i zdrowy rozsądek. 

 

 

Print Friendly, PDF & Email