Duszniki Zdrój i okolice z dziećmi. Pomysł na dolnośląskie podróże

Duszniki Zdrój i okolice z dziećmi. Pomysł na dolnośląskie podróże

22 czerwca 2021 0 przez Nasza droga do

Duszniki Zdrój i okolice z dziećmi. Sam fakt wyjazdu daleko od domu to już atrakcja dla naszych chłopaków. Usiedzieć długo w jednym miejscu nie umiemy, dlatego ciągnie nas w różne zakątki. Poniżej znajdziesz screen mapy, z zaznaczonymi miejscami, które odwiedziliśmy przy okazji, będąc w Dusznikach Zdrój.

 

Duszniki Zdrój i okolice z dziećmi atrakcje

Duszniki Zdrój i okolice z dziećmi

 

1. Duszniki Zdrój z dziećmi

Duszniki Zdrój, to była nasza baza wypadowa. To stąd uderzaliśmy w różne zakątki Kotliny Kłodzkiej. Nasz wyjazd należał raczej do spontanicznych i zależnie od pogody wybieraliśmy miejsca do wędrówek czy zwiedzania. Pogoda nam w tym czasie dopisywała jedynie w połowie. Korzystaliśmy więc z okienek pogodowych, aby móc w ogóle gdzieś wyjść. Dopiero pod koniec wyjazdu, a byliśmy w tych okolicach koło tygodnia, wyszło słońce. Duszniki Zdrój odkrywaliśmy i w słońcu, jak i w niepogodę.

 

Duszniki Zdrój z dziećmi

 

Niewielkie miasteczko, a wiele atrakcji, tych pod niebem, jak i pod dachem. Znajdziesz tam m.in. takie atrakcje dla dzieci jak:

  • grający fortepian usytuowany w Parku Zdrojowym, który codziennie był przez nas wykorzystywany (bezpłatny)
  • staw z przystanią, gdzie można zjeść pyszną rybkę (nasi chłopcy uwielbiają ryby)
  • place zabaw
  • skatepark
  • siłownie pod chmurką
  • Muzeum Papiernictwa
  • pijalnia wód mineralnych (woda z tamtejszych źródeł)

 

Duszniki Zdrój i okolice z dziećmi

 

Ponadto w Dusznikach Z. znajduje się wiele ciekawych miejsc, jak np. uzdrowisko (nie skorzystaliśmy niestety ;)), piękny rynek z historią, czy Schronisko pod Muflonem. Schronisko te usytuowane jest niedaleko centrum, jest to praktycznie spacerek częściowo pod górkę. Idąc niebieskim szlakiem, spokojnie można wziąć wózek dla dzieci, część trasy (idąc z centrum) pokonuje się uliczkami wzdłuż domów. Jedynie niewielki odcinek jest do pokonania typowym leśnym szlakiem, który również wózkiem spokojnie da się pokonać. Warto wybrać się do niego, by odpocząć na wzgórzu i popodziwiać miasto z góry otoczone górami i lasami. Przy schronisku możecie też popodziwiać jesion Bolko. My mieliśmy nocleg na ul. Wiejskiej, skąd mieliśmy praktycznie 26 minut drogi. O schronisku dowiedzieliśmy się dopiero podczas naszego pobytu w Dusznikach Zdroju. Uwielbiamy takie klimaty. Poniżej mapa szlaku i video relacja.

 

 

OBEJRZYJ  ⇓⇓⇓ KLIK W FILM ⇓⇓⇓

 

A poniżej zapraszamy również do obejrzenia naszej video relacji z Duszników Zdrój, gdzie zobaczysz jak piękne jest to miasteczko. Na miniaturce widać kadr z urokliwego miejsca usytuowanego w centrum miasta nad rzeką Bystrzycą Dusznicką. Od razu mówimy, że barwa tej wody to nie brudna woda, jej brunatna barwa związana jest z obecnością wypłukiwanych z torfów kwasów humusowych (taka woda jest zdatna do picia). W okolicach Zieleńca znajdziecie torfowisko, które potwierdza ten fakt, o którym znajdziesz informacje w tym tekście, trochę poniżej.

OBEJRZYJ  VIDEO RELACJĘ Z DUSZNIKÓW ZDRÓJ ⇓⇓⇓ KLIK W FILM ⇓⇓⇓

 

2. Błędne Skały

Błędne Skały z dziećmi

 

Błędne Skały w których można zabłądzić… Nam się nie udało zabłądzić między skałami, bo nie schodziliśmy ze szlaku, ale udało nam się pobłądzić trochę przy parkingach. Przepiękne labirynty skalne zobaczysz w naszym osobnym tekście z opisem szlaku, jak i w video relacji  >zobacz< przygotuj się odpowiednio do tego miejsca

 

3. Kudowa Zdrój z dziećmi

Kudowa Zdrój z dziećmi

Kudowę Zdrój odwiedziliśmy spontanicznie po wędrówce po Błędnych Skałach. Zdążyliśmy pozwiedzać Park Zdrojowy, jak i Muzeum Zabawek. W parku znajdziesz dla dzieci m.in. takie atrakcje jak: porozstawiane metalowe instrumenty po parku (nie grają), punkt bezpłatny z wodą ze źródeł, pijalnię wód mineralnych, plac zabaw. Dużą atrakcją w mieście jest Kaplica Czaszek, my jednak nie zwiedziliśmy jej ze względu na dzieci, które nie wyraziły chęci jej zwiedzania. Przejdź do naszej relacji ze spaceru po Parku Zdrojowym w Kudowie Z. i zobacz, że warto tam wpaść, choćby tylko na chwilę >zobacz<

 

4. Szczeliniec Wielki z dziećmi

 

Jeśli ktoś by nas zapytał, co warto zobaczyć czy Błędne Skały czy Szczeliniec, to nie ma co się zastanawiać, tylko samemu zobaczyć różnicę. Oj dużo się różnią od siebie, choćby widokami czy nawet samym szlakiem. Wchodząc na Szczeliniec musisz pokonać masę schodów, ale schodząc również. To może zniechęcać, ale jeśli chcesz zdobyć szczyty gór, to jak chcesz wejść na górę bez męczenia się!? No dobra, koniec tutaj żartów ;) na Błędne Skały można wejść na nogach albo wjechać samochodem. Jadąc autem musisz jednak słono za to zapłacić. Widoki i szlaki się bardzo od siebie różnią. Przejdź do opisu szlaku, znajdziesz tam również video relację. Zpbacz sam się przekonasz jak tam jest >zobacz<

 

5. Torfowisko pod Zieleńcem z dziećmi

torfowisko pod zieleńcem dolny śląsk

 

To miejsce bardzo urokliwe, które warto zobaczyć w każdej porze roku. Co tu dużo pisać, przejdź do wpisu o Torfowisku pod Zieleńcem, gdzie byliśmy latem, znajdziesz tam również film >przechodzę<

6. Wzgórze przy Zamku Leśna Skała w Szczytnej z dziećmi

Szczytna punkt widokowy

Skałka Zamek Leśna w Szczytnej

 

Zamku Leśna Skała nie zwiedziliśmy, ze względu na ceny, jak i opinie. Wzgórze te jest jednak warte odwiedzenia, ze względu na skały, które są przy zamku i piękne z nich widoki. W pobliżu znajdziesz więcej skał.

 

 

Każde z tych miejsc jest trochę oddalone od siebie. Mając samochód pod ręką to już pestka w pokonywaniu odległości, a  są to naprawdę niewielkie odległości.

Ciekawi jesteśmy czy byłeś w tych okolicach i co polecasz do zwiedzania? A może dopiero planujesz wyjazd w te rejony? Mamy nadzieję, że nasze relacje z tych miejsc Ci się przydadzą, by odpowiednio zaplanować swój pobyt.

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email