Schrony bojowe Węgierska Górka
19 października 2022Schrony bojowe Węgierska Górka: Wyrwidąb, Wąwóz, Wędrowiec, …
Jadąc wiosną na wycieczkę z dziećmi na Halę Boraczą google pokierowało nas dosyć ciekawą trasą, tuż obok Ciężkiego Schronu Bojowego Wyrwidąb. Na otwartej przestrzeni, schron prezentował swoją niesamowitą konstrukcję. Tego roku dwa razy przyciągnął nas ten schron do siebie. Za drugim razem odnaleźliśmy przy okazji jeszcze schron Wąwóz i Wędrowiec.
Schrony bojowe Węgierska Górka: Wyrwidąb, Wąwóz, Wędrowiec
Schrony bojowe Wyrwidąb, Wąwóz i Wędrowiec przynależą do szlaku schronów bojowych z 1939 roku w gminie Węgierska Górka, o czym można dowiedzieć się między innymi z tablicy informacyjnej na terenie schronu Wędrowiec.
Wyrwidąb – Ciężki Schron Bojowy
Do schronu Bojowego Wyrwidąb łatwo jest dojechać z mapą google. Samochód można zostawić pod górką, niedaleko schronu. Widać tu, że i na rowerach i motorami podjeżdżają w te miejsce.
Eksplorując schron należy być ostrożnym. Miejsce przyciąga turystów, pewnie ze względu na jego położenie. Tuż przy schronie zobaczycie tabliczkę z napisem Bukowina. Stamtąd rozpościera się piękny widok na otaczające rejony. Na wzgórzu znajdziecie nową ławeczkę, jeszcze niedawno był tam stoliczek z 2 ławeczkami. Patrząc na wiele odcisków raciczek na ziemi, można stwierdzić, że są tam wypasane owce.
W schronie zaczął robić się specyficzny mikroklimat, praktycznie jak w jaskini, co pokazuje kolejne zdjęcie.
Schron Wyrwidąb został wysadzony podczas ćwiczeń batalionu bielskiego w 1968 r. Na samym dole znajdziesz nasz film z wycieczki na schrony.
Wąwóz – Ciężki Schron Bojowy
Do Ciężkiego Schronu Bojowego „Wąwóz” najlepiej przespacerować się spod schronu Wyrwidąb. Jest to krótki spacerek, zajmuje około 8 minut. Poniżej na mapie prezentujemy trasę. Nie idzie tam dojechać samochodem.
Schron Wąwóz jest mało widoczny z drogi. Ukryty wśród zarośli i drzew. Można znaleźć obok niego grzyby.
Z tablic informacyjnych w schronie Wędrowiec, możemy dowiedzieć się, ze schron Wąwóz brał udział w walkach 2-3 września 1939 r. Załoga ostrzeliwała wojska niemiecka. Schron został wysadzony przez Niemcy w roku 1939.
Więcej ze środka schronu możesz zobaczyć w filmie poniżej.
Wędrowiec – Ciężki Schron Bojowy
Do schronu Wędrowiec można podjechać autem, przy którym znajduje się parking.
W schronie wykonano Izbę Pamięci, wstęp płatny.
Blisko schronu został ustawiony Pomnik Walki i Zwycięstwa Żołnierza Polskiego. Blisko schronu znajdują się również ciekawe historyczne eksponaty, które można oglądać za darmo. Odrobinę ze środka schronu Wędrowiec pokazujemy w filmie na samym dole.
Schron brał czynny udział w walkach 2-3 września 1939 r.
Zapraszamy do obejrzenia filmu z trzema schronami: Wyrwidąb, Wąwóz i Wędrowiec ⇓⇓⇓ KLIK W FILM ⇓⇓⇓
Ciekawi jesteśmy, który najbardziej ze schronów zrobił na Tobie wrażenie pod względem jego ulokowania.