Świeradów Zdrój i okolice z dziećmi

Świeradów Zdrój i okolice z dziećmi

21 kwietnia 2018 0 przez Nasza droga do

 

Świeradów Zdrój i okolice z dziećmi

Zeszłoroczny dłuższy urlop spędziliśmy na Dolnym Śląsku. Naszą bazą wypadową był Świeradów Zdrój. Głównie skupialiśmy się wtedy na wypoczynku i w poszukiwaniu ciekawych atrakcji dla dzieci na miejscu i w okolicach. Przeważnie staramy się szukać takich atrakcji, z których i dziecko i rodzic ma frajdę. Będąc w górach skupiliśmy się tylko na stronie polskiej, ze względu na brak, a raczej sklerozę związaną z zabraniem paszportów dla naszych dzieci. 

W związku z ostatnią dyskusją jaka się odbyła na naszym fanpage z jedną z naszych czytelniczek (którą przy okazji serdecznie pozdrawiamy!) przygotowaliśmy zestawienie kilku ciekawych miejsc wartych zobaczenia w okolicach Świeradowa Zdroju. Miejsca bardzo ciekawe i w sumie nie tylko dla rodzin z dziećmi. 

W niektóre miejsca, ze względu na zbyt dalekie odległości do pokonania, warto wybrać się samochodem.

 

Świeradó Zdrój aktrakcje dla dzieci

 

 

Świeradów Zdrój

Tu w Świeradowie Zdroju załatwiliśmy sobie nocleg, w hotelu z basenem, z bawialnią dla dzieci i placem zabaw. Hotel traktowaliśmy jako bazę na jednodniowe wypady. Mieliśmy zapewnione wyżywienie, więc spokojnie zawsze po śniadaniu wyruszaliśmy w teren, by później zdążyć na obiadokolację do hotelu, zabawę i pluskanie w wodzie.

W Świeradowie Zdroju najbardziej nam utkwiły te miejsca w pamięci:

Fontanna z żabami w centrum miasta, przy ciekawym starym budownictwie – żaby i pryskająca woda wyglądają przepięknie podczas słonecznej pogody.

 

atrakcje dla dzieci Świeradów Zdrój

 

Dom Zdrojowy oraz Hala Spacerowa, gdzie znajduje się pijalnia wody mineralnej (wodę jednak trzeba sobie zakupić, by móc ją spróbować). Tutaj zastaniesz przepiękną architekturę, z dodatkami drewna! Wstęp na Halę Spacerową jest za darmo. Przed wejściem na tarasy Domu Zdrojowego warto też odszukać „Sztuczną grotę”, która kiedyś służyła jako pijalnia wody mineralnej. Grota jest malutka i okratowana.

Dom Zdrojowy w Świeradowie Zdroju

 

Stóg Izerski, na który można wjechać gondolą. Jest to jeden z najwyższych szczytów Gór Izerskich (1105 m n.p.m.), z którego można zobaczyć przepiękny krajobraz. Tego dnia trafiliśmy na super pogodę, dzięki czemu przeszliśmy się z naszymi małymi dziećmi ze Stogu Izerskiego w stronę góry Smrek. Naszym jednak planowanym punktem końcowym była Przełęcz Łącznik, a dokładniej mówiąc Kamień Zośki. Pierw droga jest bardzo płaska, a później zaczynają się korzenie i kamienie, więc trzeba troszkę uważać pod nogi.

Stóg Izerski z dziećmi

 

 

Mirsk

Wieża widokowa. Jeżdżąc tak po okolicach Świeradowa możecie dostrzec wieżę ciśnieniową. Wieża ciśnień w Mirsku została zaadoptowana na punkt widokowy. Szkoda, że w naszym województwie tyle pięknych wież ciśnieniowych się marnuje, a ich przyszłość jest nadal pod wielkim znakiem zapytania.

Wejście na wieżę było darmowe, choć ponoć miało się to zmienić, ale nie wiadomo kiedy i czy w ogóle będzie płatne.

atrakcje dla dzieci Świeradó Zdrój i okolice

 

Będąc Mirsku na ryneczku znajdziecie białego misia. Bardzo lubię klimaty rynków z tamtych rejonów. Przypominają mi one dzieciństwo, gdy spędzałam czas w Gryfowie Śląskim. Ratusz otoczony ulicami i budynkami, miejsca gdzie można coś zjeść, tajemnicze boczne uliczki, gdzie zawsze znajdzie się jakieś ciekawą architekturę.

atrakcje dla dzieic Mirsk

 

Szklarska Poręba

Centrum Szklarskiej Poręby. Pomnik Liczyrzepy. Karkonosze mają Ducha Gór, tzw. Liczyrzepę. Warto sobie go wygooglować, by się czegoś więcej o nim dowiedzieć, bo na tych terenach często się spotyka motywy związane właśnie z Liczyrzepą. W centrum znajdziesz m.in. wystawę klocków Lego, fajną lodziarnię w starym stylu, Skałkę Karczmarz przy głównej ulicy, tor saneczkowy.

atrakcje dla dzieci Szklarska Poręba

 

Góra Szrenica, która zrobiła na nas ogromne wrażenie, aż poświęciliśmy na nią osobny tekst > klik

 

Atrakcje dla dzieci Świeradów Zdrój i okolice

 

Wodospad Kamieńczyka, jakże przyjemna była to przechadzka.

O tym wodospadzie pisaliśmy więcej tutaj > klik < poznasz też ciekawą legendę tego miejsca

 

Atrakcje dla dzieci Szklarska Poręba i okolice

 

Krucze Skały, a raczej teren pod Kruczymi Skałami. Z dołu robią piorunujące wrażenie. Jednak na górę nie wchodziłabym z małymi dziećmi (teren wspinaczkowy). Po dwóch stronach ulicy znajdziecie ciekawe skałki (uwaga na ulicę, jest bardzo ruchliwa).

Krucze Skały

 

Wodospad Szklarki

Wodospad Szklarki znajdziesz w Piechowicach, niedaleko Szklarskiej Poręby. Wejście jest płatne. Dojście szybkie i łatwe, nawet z wózkiem dla dzieci w rejon wodospadu. Widok piękny. Warto przejść się również dalej, by zobaczyć wodospad od góry, ale tu już bez wózka. O tym wodospadzie pisaliśmy tutaj – klik

 

Zamek Czocha + Jezioro Leśniańskie + rejs statkiem + zapora

To wszystko znajdziecie na terenie gminy Leśna. Przepiękne miejsce! O tym wszystkim pisaliśmy tutaj > klik 

(Jak już jesteście przy Jeziorze Leśniańskim warto wpaść też nad Jezioro Złotnickie, które jest w okolicy kierując się w stronę Gryfowa Śląskiego.)

 

Jezioro Pilchowickie + zapora + stary most kolejowy w Pilchowicach

Przepiękna zapora, niesamowity stary most kolejowy, piękne zielone jezioro. Podczas naszego pobytu nad jeziorem zauważyliśmy jego mocno zielony kolor. Zieleń, czyli glony, wypływały aż na brzegi, tworząc ciekawe obrysowanie. Jezioro i zabudowa wokół zrobiła na nas duże wrażenie. 

Jezioro Pilchowickie

 

 

Zamek Chojnik

Kto lubi zamki czy panoramę gór powinien wybrać się na ten zamek. Jest to, naszym zdaniem, jeden z najpiękniej ułożonych zamków w Polsce! O nim też poświęcimy również osobny tekst. 

Zamek Chojnik

 

Oczywiście nie wymieniliśmy tutaj wszystkich atrakcji, ale opisaliśmy te, które szczególnie nam utkwiły w pamięci będąc w tym czasie na urlopie z małymi dziećmi.

Mamy nadzieję, że zainspiruje Cię to do rodzinnych wyjazdów.

 

 

Print Friendly, PDF & Email